התראיינתי ל i24 על המצב בלוב, ואמרתי כי רוסיה מגלה סימני עייפות מן המזרח התיכון, ואנו רואים זאת בסוריה ובלוב. בלוב, יש לשים לב כי צבא חפתר הנתמך בידי רוסיה, מצרים סעודיה והמפרץ, אחרי שחדר עמוק מבסיסיו במזרח עד כמעט שנגע בגבולות תוניס ואלג'יריה, נסוג אחור עד כדי חשיפת שדה התעופה ווטניה האסטרטגי לכמעט נפילה לידי ממשלת ההסכמה הנשלטת בידי האחים המוסלמים ונתמכת בידי קטר ותורכיה.

מדוע צבא חפתר נסוג ממאחזיו במערב לוב? לא בגלל איזה מערכה קשה בינו לבין ממשלת ההסכמה, אלא מכיוון שהשבטים במערב לא מוכנים לקבל את שלטון השבטים מן החזרח. אולי בהתחלה הם קיבלו אותם בגלל סיוע שהם קיבלו מן המיפרץ, בסופו של דבר הם דחו אותם.

מדוע?

אולי בגלל שרוסיה מתחילה לחשוב בכיוון של פילוג לוב. ממשלת חפתר תתבסס במזרח, בבגנגזי, ממשלת ההסכמה תתבסס בטריפולי במערב, והשבטים בדרום שעדיין נאמנים לזכר קדאפי יתארגנו בנפרד. כאשר לוב תתבסס על החלוקה – רוסיה תוכל לעזוב תוך צימצום נזקים.

נשאלתי לגבי אירופה, ואמרתי כי יש לשים לב שאיטליה תומכת בטריפולי, בעוד צרפת תומכת בבנגזי… הסיבה – האיטלקים רואים בים התיכון Mare Nostrum הרומי, אבל צרפת רואה בים התיכון ים שלה, ולפיכך יזמה תחת הנהגתה את הצהרת ליסבון על הים התיכון, שבה אין לאיטליה מקום.