שר חוץ של ארה'ב, ג'והן קרי חוזר היום לאזורנו כדי לעסוק במה שבאמת קרוב לליבו- הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא קיים באירופה שיחות ממושכות בארבע עיניים עם מנהגי אשף, אבו מאזן, וקשה להעריך על מה דיברו מכיוון שאבו מאזן התחייב לפני קרי שלא לשתף את הנושאים ונותנים הפלסטינים, עריקאת ושתייה, על מה הם מדברים.
אפשר להעריך כי קרי ינסה לקשור את היוזמה הערבית בצורה כזאת או אחרת למסלול השיחות בין ישראל והפלסטינים, וכמו כן ידוע כי צוות הביטחון האמריקני מנסה אף הוא לרדת לעומק הסוגייה, ולא ידוע מה העלה עד כה בחכתו.
קרי עצמו אמר לא מכבר כי ישראל תשמור בידיה 75% מגושי ההתנחלויות והדברים מרמזים או על חילופי שטחים בהיקף נרחב, או על מדינה בגבולות זמניים. עמדת אשף הרשמית היא נגד מדינה בגבולות זמניים, אבל קשה לדעת מה נאמר בשיחות הסגורות בין אבו מאזן לקרי. אם יתברר לפלסטינים כי אבו מאזן הסכים למדינה בגבולות זמניים הוא עלול לעמוד במשבר פנימי גדול—כפי שצפוי שיקרה גם בישראל. מה שעלול לקרות שקרי ייקח את חבל הארץ הכמעט יחיד שעדיין יציב בסער הערבי מסביב – ויערער גם אותו.
בשולי העצרת הכללית של האום ינסה קרי לגייס מימון ממדינות המיפרץ עבור תוכניות הפיתוח בשטחי C. אבל התגייסות המיפרץ הערבי לטובת קרי מוטלת בספק. הם אולי יבטיחו מימון אבל לא יבטיחו לקיים את ההבטחות. מה שמעניין את העולם הערבי כיום היא הנפילה הדרסטית ביוקרת ארה'ב סביב משבר סוריה, ולפני שהערבים יסכימו להירתם למסלול הישראלי-פלסטיני הם יבחנו באיזו מידה ארה'ב תעמוד לימין ישראל- או תיטוש אותה. פוטין קנה את עולמו בתמיכה האיתנה בבעלות ברית, ארה'ב איבדה את עולמה בנטישתם. הפלסטינים דיווחו כי יש בידם בטחונות אמריקניים לבסס את הסדר הגבול על קווי 1967. ארה'ב דחתה טענה זאת באופן רפה ולא משכנע. אם תציע ארה'ב הסדר כזה היא תיכנס לסכסוך עם ישראל- מה שייחשב במיפרץ כבגידה בבעלת ברית. יכול להיות כי ההסדר שקרי מנסה לסכם הוא: התחייבות על הסכם קבע על בסיס גבולות 1967 לעתיד לבוא, בינתיים גבולות זמניים שייקבעו ויעניקו רצף מסויים בגדה. במקביל גיוס כספים עבור פיתוח שטחי C שחלקם יימסרו לרשות הפלסטינית, וסידורי בטחון שצוות מומחים אמריקנים שוקד כעת על ניסוחם.
לעומת אייפאק, שנחשבת במיפרץ זרוע של ישראל על גבעת הקפיטול, שהתערבה למען תקיפה בסוריה, אבו מאזן הביע התנגדות. הוא גם אמר כי הציע לשתי המעצמות לכפות הסדר על סוריה כאשר משטר אסד זוכה להכרה והוא חלק מן ההסדר. זה מה שקורה עכשיו, והמיפרץ מביט על אבו מאזן בעין רעה. בעוד ישראל נתפסת כמי שניסתה לשמור על האופציה הצבאית מול סוריה- הפלסטינים נתפסים כמי שבאו לעזרת אסד.
המיפרץ מתחיל להתקרב לרוסיה ולהתרחק מארה'ב, אחרי שמצרים של סיסי כבר נטשה את ארה'ב. סעוד אל-פיסל מסעודיה כבר הציע לקנות נשק מרוסיה, וכעת ביקר במוסקבה שר החוץ של האמירויות. ההתעסקות של קרי בסכסוך עם ישראל נתפס במיפרץ כבריחה וחיפוש הצלחות במחוזות משניים.
קרי אכן מחפש הצלחה בכל מחיר לא חשוב על מה ולא חשוב עם מי—העקר שתהיה מסיבת עיתונאים דרמטית- הוא מחפש את המטבע מתחת לפנס—ולא היכן שהוא נמצא—בסער הערבי.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666

הבלוג יוצא לחופשה של 3 שבועות- להתראות!