הדיפלומט האמריקני הוותיק בדימוס, דניס רוס, ששימש ממשלים רבים, כולל הממשל של הנשיא אובאמה, לענייני הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הסביר את הצורך בחידוש שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים כדי למנוע פרוץ אינתיפאדה חדשה. גם ראש השבכ אמר דברים דומים. כמובן שיש לאחל הצלחה לנושאים והנותנים בוושינגטון, אבל יש לקחת בחשבון שדווקא ההפך יקרה—היציבות היחסית שממנה נהנו ישראל והרשות הפלסטינית תתערער- ישראל תעבור זעזועים פוליטיים פנימיים, ועצם קיומה של הרשות הפלסטינית יעמוד בסכנה.
יתר על כן, מדינות המזרח התיכון יעקבו אחר התנהלותה של ארה'ב – ואם יבחינו כי היא בוגדת בישראל—כפי שאפשר היה להבין מפרשת שחרור האסירים מלפני הסכמי אוסלו- הם יעשו את ההשוואה המתבקשת עם תמיכתה האיתנה של רוסיה באסד—ויהרהרו שמא עדיף להם לעבור למחנה של פוטין.
ברמאללה הייתה אתמול הפגנה סוערת מול המוקאטעה נגד חידוש השיחות עם ישראל אשר פוזרה בכוח. כמה ימים קודם לכן הזהיר המנהיג הפלסטיני הוותיק, אבו עלא, כי הרשות הפלסטינית עלולה לעמוד בקרוב מול "אביב פלסטיני" שעלול להפילה.
חמאס החליטה לחדש את הקשר עם איראן, ופירוש הדבר שהיא עלולה לחדש את האלימות מול ישראל. זאת מכיוון שאיראן עלולה להבין את המהלכים האחרונים בעניין הפלסטיני כמתן הכשר של המערב לישראל לתקוף את תוכנית הגרעין שלה. בעבר, כל אימת שחודש תהליך מדיני חמאס הטביעה אותו בגל של דם ואש. הפעם הזאת חמאס עלולה להוציא פיגועים דווקא מן הגדה המערבית- או אולי להפעיל טרור ישיר נגד הרשות עצמה. זה כבר קרה בעזה, וקורה בסוריה במצרים ובלוב—זה עלול לקרות גם ברמאללה.
בהפגנות לטובת הצבא המצרי בכיכר תחריר מושמעות סיסמאות נגד ארה'ב ובעד פוטין. האם זה מבשר התנתקות מצרים מארה'ב והתקרבות לרוסיה?
ארה'ב רכשה מוניטין כמעצמה שנוהגת לטעות במזרח התיכון. בדרך כלל ההתפתחויות הפוכות ממה שהיא מקווה. יש לקוות שהפעם היא צודקת. לא בטוח.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666