גלי מלובץ

ביקורת על הספר: שומר השאול, מאת: אביבה תומר ענברי ופנחס ענברי.
https://pinhasinbariblog.net/…/%D7%A9%D7%95%D7%9E%D7%A8-%D…/
הספר הוא כרך שני בטרילוגיה אך עומד בזכות עצמו. לא קראתי את הספר הראשון אך בהחלט סקרנית לקרוא אותו לאחר שקראתי ספר זה. זכיתי בספר בהגרלה. אז מה חשבתי עליו?
מדובר בספר שונה מאוד ומיוחד בסגנון הכתיבה שלו. אין ספק שלא נתקלתי בסגנון של ספר מתח, הרפתקאות ואקטואליה בספר אחד. בתחילה זה בלבל, אך לאחר שנכנסתי לקצב הקריאה המסחרר, התחושה היא של ספר הרפתקאות תנכ"י מעורב בפוליטיקה ומבחינתי זו הנאה צרופה. התקציר בכריכה לא מעיד כלל על מה שמתחולל בין הדפים – לא אהרוס, רק אכתוב כי מדובר בחסמב"ה למתקדמים. יש התייחסות מרתקת ליחסי יהודים-ערבים שהעלו בי את התהייה כמה מה"סודות" שנחשפים מתרחשים במציאות. ואם אכן נכונים, מעוררים דאגה רבה ביחס לשלטון במדינת ישראל שמתנהל בסגנון הסרט "לכשכש בכלב". צריך להתרגל לכך שיש ביטויים רבים בשפה האנגלית שמתורגמים לעברית ואנגלית יחד ופוגמים מעט לטעמי ברצף העלילה, אך לא פוגעים בהנאת הקריאה.
מי שמחפש ספר אחר, להישאר עם רגל אחת על הקרקע ועם המציאות הפוליטית המסוכסכת ביננו לבין הפלסתינים, והרגל השנייה נשאבת למיתולוגיה היוונית, לימי התנ"ך ולהיסטוריה של מדינת ישראל – זה בהחלט הספר שלו. נהניתי והופתעתי לטובה.