ישראל היום

 

ראשון, יוני 5, 2016 – 13:40

"היוזמה הצרפתית" האמיתית

אחד הדברים המטרידים שברקע היוזמה הצרפתית לקראת כינוס וועידה בינלאומית על הבעיה הפלשתינית, היא האמירה החוזרת ונשנית מפי דובריה המוסמכים של צרפת, ובהם הנשיא פרנסואה הולנד, כי הבעיה הפלשתינית מזינה את תופעת דאעש. אלה דברי הבל מוחלטים, ויש לתת קרדיט לתבונתם של הצרפתים, כי הם עצמם אינם מאמינים במה שהם אומרים.
השאלה המתבקשת היא, מדוע הם חוזרים ואומרים זאת? באחרונה נועדתי בירושלים עם בכיר אירופי, שהיה שר הגנה במדינה אירופית חשובה והיום הוא חבר במועצת הביטחון של אירופה. הוא שאל אותי מדוע דאעש לא פועלת כנגד ישראל, כפי שהדעת נותנת, ויתכן כי תעלומה זאת מטרידה את האירופים שהיו אולי מעדיפים שדאעש תפעל פה ולא באירופה.
יתכן, ואני מאוד מקווה שאני טועה, שפה טמון פתרון התעלומה. בזמנו הייתה זאת צרפת שהגיעה להסכם חשאי עם אש"ף (ארגון שחרור פלשתין), שהארגון הפלשתיני לא יפעל באירופה, אלא יפנה את מרצו כלפי ישראל, ובתמורה תתמוך אירופה בתביעות הפלשתיניות. מדיניות זאת הצליחה, כי באמת עניינו של אש"ף, בדיוק כמו שמו, הוא השחרור מישראל, ולא מאירופה.
מדיניות זאת נמשכה במגעים הסודיים עם האחים המוסלמים, במה שקרוי "האיסלאם הפוליטי", שעיקרו הוא שהאחים המוסלמים באירופה לא יעברו לפסים של טרור, וזאת בתמורה לתמיכת המערב בשילטון שלהם.
האם צרפת הוגה נוסחה דומה מול דאעש? האם הבלטת הבעיה הפלשתינית דווקא עכשיו היא חלק מאסטרטגיה זאת? אני מקווה מאוד שאני טועה.
צרפת כבר עשתה טעויות קשות במדיניותה במזרח התיכון, והן חזרו כבומרנג נגדה, ובעיקר בלוב. הייתה זאת צרפת שיזמה את הפלתו של קדאפי בלוב, והתוצאה הייתה קריסתה של לוב כמדינה, וחשיפת אירופה להתארגנות בסיסי טרור באפריקה ממש מול חופיה, שלא לדבר על גלי הפליטות לתוכה מן המזרח התיכון הקורס ואפריקה הגוועת ברעב.
צרפת איננה לומדת משגיאותיה, ויוזמתה עלולה להביא לקריסת הרשות הפלשתינית, מכיוון שהרשות היא ישות נכשלת ונחשלת הנמצאת בתהליכי פירוק ואיננה יכולה להציג בפני הפלשתינים שום הישג, חוץ מן המהלכים הדיפלומטיים שנועדו להקים מנגנון לחצים על ישראל כדי שתיסוג לגבולות 1967.
כלומר: היוזמה הצרפתית היא כעת המחסום האחרון לפני קריסה, ואם היוזמה הזאת תיכשל, לא יישאר לרשות שום צידוק להמשך קיומה.
הכותב הוא חוקר בכיר של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה
להזמנת הרצאות:
0545571666
pinhasinbari@gmail.com