במשפחת המלוכה בסעודיה יש זעזועים שעדיין מוקדם להעריך מה טיבם המדוייק, ולאן הם מובילים. מה שכן אפשר לקבוע כי הסער הערבי, שפורר את העולם הערבי, השפיע על מעמד הערבים באיסלאם, ובכלל זה מעמדה של סעודיה, לטובת המעצמות המוסלמיות הלא ערביות, תורכיה ואיראן, ובעקיפין ההסכם המתגבש בין ארה'ב לטאליבאן הוא חלק מירידת קרנם של הערבים באיסלאם.

העמים המוסלמיים נתנו עד הסער הערבי כבוד גדול לערבים וראו בהם המנטורים של האיסלאם. הערבים הביאו את האיסלאם, הנביא מוחמד היה ערבי והקוראן כתוב בערבית, וההיסטוריה של האיסלאם התחילה אתם.

הכבוד הגדול לערבים הוא זה שפתח את השער לאל-קאעידה להתבסס באפגניסטן. תנועת טאליבאן ביטלה עצמה מול הערבים, ביחוד אלה שבאו מחצי האי, כמו בן לאדן וחבריו.

אבל כאשר טאליבאן רואים את התוהו ובוהו בעולם הערבי, ומה שקרה לאפגניסטן בגלל הערבים, הם החליטו לקחת את המושכות לידיהם וללכת להסדר עם ארצות הברית.

את הסימנים הראשונים ראינו בוועידת הפסגה של האחים המוסלמים בקוואלה לומפור, כאשר לראשונה המעצמות הלא ערביות: תורכיה, איראן, מאלזיה ואינדונסיה קבעו את סדר היום, והמעצמות הערביות כמו סעודיה, נעדרו מן הפסגה.

האם היחלשות מעמדה של סעודיה בעולם האיסלאם משפיעה גם הזעזועים במשפחת המלוכה? עדיין הסתום רב על הגלוי, ויש להמשיך ולעקוב אחר התפתחות העניינים.