ההבדלים בין סמלי פתח וחמאס
הרציתי אתמול בנווה עמית בירושלים על קריסת הרשות הפלסטינית, וממש כאילוסטרציה פתח צהל בתרגיל רחב היקף ביהודה ושומרון כאיתות לפלסטינים כי אם הם יפרקו את הרשות- לא יהיה חלל ריק, וישראל ערוכה לחידוש האלימות. המועצה המרכזית של פתח עומדת להתכנס בסוף השבוע ברמאללה כדי להחליט אם לנתק את הקשר עם ישראל, ומטבעם של כינוסים "היסטוריים" מן הסוג הזה הדינמיקה היא מתלהמת והכיוון עלול להיות רע. כבר עכשיו מנהלת הרשות מלחמה כלכלית בישראל שבאה לידי ביטוי בחרם כלכלי.
כבר עכשיו הרשות היא גוף כושל שאינו מתפקד- חוץ מן הביטחון שהוקם מחוץ למסגרת הרשות בידי ארה'ב ובריטניה, ואיננו חלק מאשף. פתח רואה בו גורם עויין, וחותר נגדו מבפנים, אבל יש סיכוי שאם אשף יכריז על פירוק הרשות- כוחות הביטחון "לא יקבלו את דין התנועה"- כי זאת איננה תנועתם.
מדוע הרשות לא מתפקדת? מכיוון שהיא איננה בעלת מנטליות של הקמת מדינה, אלא שרויה במנטליות של מאבק על הקמת מדינה. היא מעדיפה את האלימות על פני עבודה קשה של הקמת מוסדות, כלכלה, ותשתיות. היא מיליציה ולא ממלכתיות.
היא מגבילה את האלימות מסיבות רבות, אבל בעקר כדי לזכות במימון השוטף את אירופה, המקבלת את האלימות המופחתת כמאבק לגיטימי לעצמאות. הבעיה של אירופה איננה האלימות, אלא השחיתות. עלול להגיע מצב ובו הבירוקרטיה של האיחוד האירופי לא תרשה את המשך המימון.
בעיה אחרת היא הגדרת בית המשפט בניו יורק על הרשות כתומכת טרור. הרשות לא תשלם את הקנס של 650 מיליון דולר, אבל הבנקים ברמאללה לא יוכלו להמשיך להיות קשורים ברשות.
כפי שאמרה שרת החוץ של אירופה, פדריקה מוגריני, ש"יש לה מחוייבות אישית" לפתור את הבעיה הפלסטינית, הקשר של אירופה לפלסטינים היא רגשי, ולא שכלתני. לא הערבים מממנים את הרשות, וארה'ב לא תוכל להמשיך במימונם, אלא אירופה- וכאשר היא להפסיק את המימון- הרשות לא תתקיים, אלא אם כן בסוף השבוע הם יקדימו תרופה למכה—אבל קשה להאמין כי ירחיקו לכת עד כדי כך.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd

DSC_0157