אחרי שהנשיא בוז'י הרצוג הביע אופטימיות שהמתווה שלו יאושר, צצו כל מיני מתווים של מומחים שונים שנועדו עם הנשיא ובסך הכל של כל המתווים שאין מתווה, והנשיא טרח להכחיש שהוא קשור במתווים שפורסמו.

השאלה היא, האם מבעד למסך העשן יקרה משהו, או שהכל ספינים, ו"הרפורמה" תדהר קדימה, וכל הידיעות על מתווים נועדו להסיח את הדעת.

אנו סבורים כי שעת האל חזור חלפה לה, ואפילו אחד המתווים המובילים, זה של פרופ' דני פרידמן, שהיה שר משפטים, וגיורא איילנד  שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, יתקבל בסופו של דבר, את המחאה זה לא ירגיע, והיא תכוון נגד מובילי המתווים, וזה מרתיע את הפוליטיקאים של האופוזיציה.

מצד שני, יש לשים לב למצב הקואליציה. ושם יש כוחות הסותרים אלה את אלה. החרדים הם חוד החנית של ההפכה המשפטית מכיוון שהם רוצים לבסס את השתמטותם משירות צבאי בחוק יסוד, וגם כדי להחזיר את המושחת דרעי לשולחן הממשלה. הם הודיעו שאם החקיקה הדורסנית תיעצר, הם יעזבו את הממשלה, ואני מאמין להם.

החרדים רוצים את החקיקה כאן ועכשיו, ולפיכך נתניהו לא יכול להיענות לדרישת הנשיא לעצור את החקיקה, והנשיא מוחל על כבודו, וממשיך ביוזמתו כאילו כלום.

אז בעוד עמדת החרדים מחייבת את נתניהו לא לעצור את החקיקה, יש כוחות בתוך הליכוד שעשויים להתברר אח"כ ככוחות נגד, וזה בגלל החשש של בכירים בליכוד שהובלת הרפורמה בידי לוין, תציב אותו כיורש הוודאי של ביבי, וזה אגב, עשוי להיות גם שיקול של ביבי לבלום אותו. אף רודן לא רוצה לסמן יורש, כי אז מי צריך אותו?

מי שעוקב בדאגה אחר הנסיקה של לוין אלה הבכירים שלא קיבלו משרת שר: דני דנון, ודוד ביתן. הם אכן מדברים נגד הדהירה של לוין, אבל נתניהו הצליח להטמיע ב דנא של הליכוד, לא ללכת חזק נגד המנהיג, וגם הם רוקדים טנגו עם עצמם – צעד קדימה וצעד אחורה, ואין להם עמדה נחרצת חד משמעית.

מה יעשה נתניהו בסופו של דבר? הוא יכול להרוס את הליכוד באבחה אחת – לקבל פשרה שתגרום לטלטלה אצל החרדים, לפרישת לוין, ותחושת תבוסה בציונות הדתית של רוטמן.

האם זה יקרה? אצל נתניהו הכל יכול לקרות, אבל המחיר יהיה כבד – פטור מלא מכל כתבי האישום, ופרישה ללא קלון.

את זה הנשיא יכול לתת לו – ואולי זה מתווה הנשיא האמיתי.