מה שהצליח לנתניהו עם חברי הליכוד לא יילך עם סמוטריץ' ובן גביר

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' בבת ים, 6 באפריל 2019 (צילום: פלאש 90)

פלאש 90

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' בבת ים, 6 באפריל 2019

אתמול הייתה שוב הפגנה גדולה מאוד בתל אביב, ונראה כי רוח ההפגנות הולכת ומתגברת, אבל השאלה היא האם ההפגנות האלה יפילו את הממשלה. לדעתי לא, כי הדבק המלכד את הממשלה חזק מאוד – מורא הכלא הוא דבק משובח. אבל זה לא אומר שממשלת נתניהו לא מתנודדת, ומה שיפיל אותה אלה אותם כוחות שהפילו את ממשלת בנט-לפיד – הכיפות הסרוגות, הציונות הדתית באופן קונקרטי לימינו אלה: בצלאל סמוטריץ ואיתמר בן גביר.

נראה כי רוח ההפגנות מתגברת, אך השאלה היא האם הפגנות אלה יפילו את הממשלה. לדעתי לא, כי הדבק המלכד אותה חזק מאוד – מורא הכלא הוא דבק משובח. אבל זה לא אומר שממשלת נתניהו לא מתנודדת

מה קרה לנפתלי בנט? הוא חשב שכאשר הוא ראש ממשלה, המחנה הדתי לאומי יזכה לנהל מדינה ויתקדם לקראת השתלבות בממלכתיות הישראלית הרחבה. אבל התברר לו, להפתעתו המרה, שחוג תומכיו נשאר מגזרי, ומה שעניין אותו זה לא מעמדה של ישראל בעולם או התיווך באוקראינה, אלא חיבור חשמל להתנחלויות הלא חוקיות.

הוא מינה מומחית לענייני המזרח התיכון, שמרית מאיר, אשר פעלה מתוך נקודת מוצא ממלכתית, אבל נתקלה בעוזרי השר מתוך המחנה הסרוג, שחששו כי היא מרחיקה אותו מענייני "המגזר" לכיוון הממלכתי, וגרמו לניתוק הקשר ביניהם. בסופו של דבר בנט נפל כי מפלגתו לא הלכה אחריו אל מחוץ למגזר, והוא מצא עצמו לבד.

אותו משבר פוקד עכשיו את בנימין נתניהו. שמרית מאיר שלו הוא רון דרמר. נתניהו לחץ להביא אותו כדי לקדם פריצת דרך מדינית עם סעודיה, אבל זה לא מרשים את סמוטריץ ובן גביר. להם חשוב להשתלט על המנהל האזרחי כדי לקדם את ענייני נוער הגבעות, וכן בן גביר שרוצה להוציא את משמר הגבול מעימות עם נוער הגבעות לעימות עם הבדואים בנגב.

היחסים עם ארצות הברית? שלום עם סעודיה? קטן עליהם. כמו שהמגזר הפיל את הממלכתיות של בנט, אותו מגזר לא מוכן ללכת אחרי נתניהו לאופקים מדיניים. מבחינתם העסקה היא – אנו מחלצים אותך מן הדין ואתה מכשיר לנו את ההיאחזויות הלא חוקיות "ההתיישבות הצעירה". אתה לא עומד בחלק שלך? אנו לא עומדים בחלק שלנו – תחליט.

היחסים עם ארה"ב? שלום עם סעודיה? קטן עליהם. כמו שהמגזר הפיל את ממלכתיות בנט, הוא לא מוכן ללכת אחרי נתניהו לאופקים מדיניים. מבחינתם העסקה – מחלצים אותך מהדין ואתה מכשיר היאחזויות לא חוקיות

הבעיה של נתניהו היא שהוא אומר לאמריקאים כי הוא ישלוט על בן גביר וסמוטריץ ויכפיף אותם לרצונו. אבל מה שהלך כל כך חלק עם אפסי הליכוד, לא יילך עם השניים האלה, כי הם מהפכניים, חדורי אידאולוגיה, ויש להם סבלנות. אחרי שנתניהו הכשיר אותם והעניק להם לגיטימציה, אין להם בעיה להפיל אותו. אולי אפילו יש להם עניין בזה, כי מתוך החלל הריק של הליכוד לא תצמח מנהיגות לימין, אלא מתוך השניים.

האם נתניהו מבחין בכך? אני מאמין שכן, וזה מגביר את האטרקטיביות של התיווך של הנשיא בוז'י הרצוג, ומחזק את מעמדו של בני גנץ בתיווך. איך זה יסתיים? לא ברור, אבל אלה הם הפרמטרים לעקוב אחר ההתפתחויות.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.