סמוטריץ' ובן גביר, חסידי הגוג ומגוג, לא רואים בהסלמה חיסרון

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר במליאת הכנסת, 21 בנובמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר במליאת הכנסת, 21 בנובמבר 2022

מייד אחרי המפגש המפתיע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבין עבדאללה מלך ירדן, קיבל נתניהו החלטה לצדד בעמדת בצלאל סמוטריץ' לגבי חלוקת הסמכויות במשרד הביטחון, ואיתמר בן גביר הודיע כי ימשיך לעלות על הר הבית. נוסף על כך, חלה עלייה משמעותית בעימות עם החמושים בג'נין. השאלה היא האם יש קשר בין כל הדברים האלה.

מייד אחרי המפגש המפתיע בין נתניהו לעבדאללה מלך ירדן, החליט נתניהו לצדד בסמוטריץ' לגבי חלוקת הסמכויות במשרד הביטחון, בן גביר הודיע שימשיך לעלות להר הבית, והתעצם העימות עם החמושים בג'נין

הרשמו עכשיו לניוזלטר היומי

ואכן כן – הדברים קשורים.

קודם נסיעתו של ראש הממשלה לרבת עמון, שמעתי ממקורות פוליטיים שישראל תבדוק עם ירדן את הצורך לשתף פעולה בהחלשת הרשות הפלסטינית. זאת כדי שירדן תחזיר את השפעתה הטובה על הגדה המערבית, וכך ירדן, משוחררת מן הנטל הפלסטיני, תשקם את מעמדה ואת יחסיה עם ישראל, ותוכל להצטרף להסכמי אברהם על כל המשמעות הכלכלית עבורה.

מייד אמרתי לבני שיחי כי זאת תוכנית חסרת סיכוי, ויש להעריך כי על כך דיבר נתניהו עם המלך. כאשר משווים את ההודעות של נתניהו ושל המלך אפשר להסיק כי השיחה אכן נכשלה. נתניהו דיווח כי דיברו על נושאים אזוריים, והמלך דיווח כי דיברו על הסטטוס קוו ההיסטורי והחוקי של ירדן על הר הבית.

כאשר בישראל מדברים על רשות פלסטינית מוחלשת, הרי הכוונה בראש ובראשונה היא "להחזיר את המשילות" לשטחי C. זאת הסיבה לכך שנתניהו מעביר לסמוטריץ' את האחריות על העניינים האזרחיים ביהודה ושומרון – כדי להחליש את הרשות הפלסטינית – בניגוד לדעת צה"ל שרואה את האינטרס של ישראל ברשות פלסטינית חזקה.

כאשר בוחנים את החלטת הממשלה, לפיה בכל הרס של מאחז לא חוקי – ישראל תהרוס גם מבנים לא חוקיים של הפלסטינים – הרי שישראל מאמצת למעשה את ערכי תג מחיר. והיא עושה זאת חרף הסיכונים להגברת המתיחות הכרוכים בכך, והגדלת הנטל על צה"ל בהתמודדות מול הטרור.

החלטת הממשלה לפיה בכל הרס מאחז לא חוקי – ישראל תהרוס גם מבנים לא חוקיים של פלסטינים – היא אימוץ של ערכי תג מחיר. זאת חרף הסיכונים להגברת המתיחות והגדלת הנטל על צה"ל בהתמודדות מול הטרור

המתיחות בין צה"ל לבין סמוטריץ' נוגעת לשאלה מה ישראל רוצה – לשמור על השקט ככל האפשר, או להיסחף למלחמת הכל בכל. סמוטריץ' ובן גביר, חסידי הגוג ומגוג, לא רואים בהסלמה חיסרון.

ככל שהדברים קשורים בבן גביר, מהומות 2022 עשו ממנו שר, והוא עלול לראות במהומות דווקא יתרון. הוא כבר מדבר על היערכות למהומות 2023. כאשר הוא הבהיר כי לא עולה בדעתו לוותר על העלייה להר הבית, הרי הוא מעמיד במבחן את יומרתו של נתניהו "להחזיק צמוד" את שני עושי הצרות: בן גביר וסמוטריץ'.

יכולותיה של הרשות להתמודד מול האתגר הישראלי מצומצמות מאוד. היא שנואה על חוגים רחבים בגדה, ואין סיכוי שהנוער הפלסטיני יירתם לקריאתה למאבק עממי כדי להתמודד עם ישראל.

מה שיותר מסוכן הוא שהנוער הפלסטיני יתגייס למאבק מזויין נוסח ג'נין. זה חשש כבד גם של ירדן, וזה יכול להסביר מדוע הסכים המלך לפגוש את נתניהו. אבל אם ראש ממשלת ישראל ניסה לשכנע אותו לקבל את התפיסות של סמוטריץ' ובן גביר – הרי כל הנסיעה הייתה ברכה לבטלה.

החשש שממשלת ישראל לא תוכל לבלום את בן גביר וסמוטריץ' משותף לגורמים בינלאומיים רחבים. ארצות הברית, עד רגע זה, ניצבת איתן לצד ישראל, אבל כבר נשמעות חריקות מצד אירופה.

נודע לנו כי אירופה החליטה לחדש את הסיוע הישיר לתקציב השוטף של הרשות שאותו הפסיקה לפני כשנתיים. בינתיים מדובר בסכומים קטנים, כדי לאפשר לרשות לשלם משכורות, אבל הסכומים עלולים לגדול בהמשך.

המתיחות בין צה"ל לבין סמוטריץ' נוגעת לשאלה מה ישראל רוצה – לשמור על השקט ככל האפשר, או להיסחף למלחמת הכל בכל. סמוטריץ ובן גביר, חסידי הגוג ומגוג, לא רואים בהסלמה חיסרון

מה שיותר מסוכן לישראל הם הידיעות ששמענו מגורמים פלסטיניים שהרשות שכנעה את ראש הטריבונל בהאג, כרים חאן, לבוא לביקור בישראל וברשות הפלסטינית כדי ללמוד מקרוב על "פשעי ישראל". אין אישור לידיעה הזאת, אבל עד כה כרים חאן דחה בנימוס את הפצרות הפלסטינים. כעת, כאשר סמוטריץ' אחראי על ענייני ההתנחלויות – זה כבר סיפוח, המחייב את ראש הטריבונל בהאג לשנות את גישתו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.