אסד ופוטין, ארכיון (צילום: lexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

lexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

אסד ופוטין, ארכיון

יש דמיון רב בין המלחמה בסוריה למלחמה באוקראינה. אומנם אין זהות בין השתיים כי סוריה מדינה מזרח תיכונית ואילו אוקראינה היא חלק מאירופה, אבל בכל זאת יש דמיון בהתנהגות של פוטין בשתי הזירות.

יש דמיון רב בין המלחמה בסוריה למלחמה באוקראינה. אומנם אין זהות בין השתיים כי סוריה מדינה מזרח תיכונית ואילו אוקראינה היא חלק מאירופה, אבל בכל זאת יש דמיון בהתנהגות של פוטין בשתי הזירות

הקושי לחזות את ההתנהגות של פוטין נבעה מכך שכולם התייחסו אליו כאל מנהיג אירופי. אבל התברר כי בשנות מעורבותו בסוריה נוצרה סימביוזה בינו לבין אסד, ונראה אפילו שאסד היה לעתים המורה של פוטין במקום להיפך.

הדמיון במטרות המלחמה מדהים – רצח עם כשיטה, כדי לחולל הגירה ושינוי דמוגרפי – בסוריה הגירת הסונים כדי ליישב במקומם שיעים, ובאוקראינה גירוש אוקראינים כדי ליישב במקומם רוסים. זאת, כמובן, אם אכן תצלח המזימה.

הדיבור חופשי חופשי על שימוש בנשק גרעיני ככלי מלחמה לגיטימי, הוא בפירוש מה שלמד פוטין מאסד, אשר השתמש בנשק כימי, וכאשר העולם לא הגיב, נוצרה נורמה של שימוש בנשק להשמדה המונית ככלי מלחמה רגיל ושגרתי.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=http%3A%2F%2Finbari_pinhas&dnt=true&embedId=twitter-widget-5&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1192387542517256192&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.zman.co.il%2F302277%2F&sessionId=d5679d0fdba5f8cd31495e4542a1f7dc78fe65cb&siteScreenName=zmanisrael&theme=dark&widgetsVersion=c8fe9736dd6fb%3A1649830956492&width=550px

לא רק במטרות המלחמה – גירוש אוכלוסיות שלמות, ובשיטות המלחמה – מלחמה טוטלית המכוונת נגד אזרחים, אלא גם בסיבות למלחמה.

בסוריה פוטין הבין מאסד מדוע לבנון היא בעיה לסוריה – כי היא הקרינה רצון לחיים נורמליים ואיכות חיים שהיוו "דוגמה רעה" לרוסים.

הקושי לחזות את ההתנהגות של פוטין נבעה מכך שכולם התייחסו אליו כאל מנהיג אירופי. אבל התברר כי בשנות מעורבותו בסוריה נוצרה סימביוזה בינו לבין אסד, ונראה אפילו שאסד היה לעתים המורה של פוטין במקום להיפך

כמו שסוריה יחד עם חזבאללה הרסו את לבנון כדי שלא תיתן דוגמה לרוסים, פוטין רצה להרוס את אוקראינה מאותה סיבה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.