להיות או לא להיות ניטרלי – הדילמה של אש"ף

אבו מאזן ופוטין בסקירת המשמר בביקור של פוטין בגדה המערבית ב-2012 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)

AP Photo/Majdi Mohammed

אבו מאזן ופוטין בסקירת המשמר בביקור של פוטין בגדה המערבית ב-2012

האתר של מוחמד דחלאן דיווח, כי הקונגרס השמיני של תנועת פתח, שהיה אמור להתכנס בעוד שבועיים, יידחה, אבל מה שמעניין היא הסיבה: נציג פתח בערב הסעודית, עבד א-רחים אבו ג'אמוס, קשר את הדחייה באקלים הבינלאומי בגלל משבר אוקראינה.

זאת הפעם הראשונה, ככל הזכור לי, שכינוס של אש"ף נדחה בגלל סיבה שאיננה קשורה במחלוקות פנימיות. לא שאין מחלוקות פנימיות, יש ועוד איך, אבל האם יכול להיות שיש על אש"ף לחצים לנקוט עמדה במשבר?

זאת הפעם הראשונה, ככל הזכור לי, שכינוס אש"ף נדחה בשל סיבה שאינה קשורה במחלוקות פנימיות. לא שאין כאלה, יש ועוד איך, אך האם יתכן שיש על אש"ף לחצים לנקוט עמדה במשבר?

שורש הבעיה ביחסים בין העולם הסוני לבין הפלסטינים נעוץ בעמדה הניטרלית שאש"ף נקט בסער הערבי. על פי מקורות בכירים ברמאללה, כאשר אבו מאזן בא לעבדאללה מלך סעודיה הקודם והעלה מולו את טרוניות הפלסטינים נגד הכיבוש, התפרץ עליו המלך עבדאללה והטיח בו – אנחנו תמכנו בכם כל השנים שנאבקתם בישראל, וכעת שאנו זקוקים לעזרתכם – אתם ניטרלים?

מאז, סעודיה ומדינות המפרץ הפסיקו את הסיוע הכספי לפלסטינים, ולא מזמינות את אבו מאזן ואת ראש הממשלה הבעייתי שלו, מוחמד שתייה, לבקר אצלן, ושאלת הניטרליות עומדת היום במרכז הוויכוח הפנימי באש"ף. במי לתמוך – ברוסיה או באוקראינה. אין לצפות ששאלה זאת תוכרע, שכן אבו מאזן לא ישנה היום מסורת מדינית שנקט בה לאורך הסער הערבי, ועקרון הניטרליות קבוע גם באמנה הפלסטינית, אבל זה לא משנה את חריפות הדילמה.

אומנם סעיף הניטרליות חל על מדינות ערב, ולא על מדינות שמחוץ לעולם הערבי, אבל הוא גרם לקו פלסטיני של זהירות רבה לגבי המתיחויות השונות בעולם, ובהקשר של הסכסוך עם ישראל אש"ף חותר למסגרות המשלבות מעצמות רבות, כמו וועידה בינלאומית, הקוורטט, מסגרות האו"ם וכו'.

השאלה היא איזו עמדה לנקוט עם התמוטטות הסדר העולמי. הלב נוטה לתמוך ברוסיה, ושני בכירים באשף המשוייכים למפלגה הקומוניסטית הישנה, בסאם סאלחי ומוסטפא ברגותי, הביעו עמדה של תמיכה ברוסיה. סאלחי בשיחת תמיכה טלפונית עם בוגדנוב, סגן שר החוץ הרוסי, ומוסטפא ברגותי בפגישות שקיים עם בוגדנוב במוסקבה, קרוב לוודאי בשליחותו של אבו מאזן, שהוא עצמו בוגר מוסדות ההשכלה הגבוהה של ברית המועצות.

https://www.facebook.com/v3.2/plugins/video.php?app_id=2099943966963375&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df193d9079fd5bd4%26domain%3Dwww.zman.co.il%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.zman.co.il%252Ff14263a6a0fad6c%26relation%3Dparent.parent&container_width=580&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmustafabarghouti%2Fvideos%2F2696503993826363%2F&locale=he_IL&sdk=joey&width=580

ארצות הברית לא תניח לאבו מאזן לחמוק מנקיטת עמדה. על פי היומון הפרו-סעודי, א-שרק אל-אווסט, ארצות הברית דורשת מאבו מאזן לגנות את רוסיה ולתמוך באוקראינה.

איפה ההתלבטות? אם אש"ף יתמוך ברוסיה, הרי תישמט הקרקע מתחת לכל טענותיו נגד "הכיבוש" הישראלי ו"פשעי המלחמה שלה", אבל אם יתמוך באוקראינה, יחולל פילוג בתוך אש"ף דווקא בשעה קריטית בה אש"ף כפי שהוא מאבד לגיטימציה בקרב הפלסטינים עצמם, ובתוך אש"ף עצמו.

אם אש"ף יתמוך ברוסיה, תישמט הקרקע מתחת לטענותיו נגד "הכיבוש" ו"פשעי המלחמה" הישראלים, אבל אם יתמוך באוקראינה, יחולל פילוג באש"ף בשעה קריטית בה אש"ף מאבד לגיטימציה

בסאם א-סאלחי הוא חבר הוועד הפועל של אש"ף, ונקיטת עמדה עלולה להביא לסדקים נוספים במוסדות אש"ף הסדוקים בלאו הכי.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.