התראיינתי הלילה לרדיו סווא על שיחת נתניהו וביידן ועל השפעות השיחה על הסכם הגרעין עם איראן, הסכמי אברהם והבעיה הפלסטינית.

אמרתי כי אחרי התמהמהות השיחה זמן רב יחסית, כדי להעביר מסר שההתייצבות הגמורה של ישראל מאחורי טרמפ לא מצאה חן בעיני המפלגה הדמוקרטית, הגיעה שיחת הטלפון כדי לומר שמבחינת ארצות הברית המדינה, ישראל הייתה ונשארה בעלת ברית עיקרית במזרח התיכון.

השיחה הייתה ארוכה, כשעה, ומזה אפשר ללמוד כי עסקה בעניינים מעשיים, והיא לא הייתה שיחת נימוסין, וביידן עדכן את נתניהו על ההתפתחויות מול איראן והבטיח שלא להפתיע את ישראל בעתיד.

לגבי הסכמי אברהם, הערכתי שלא רק שהם יימשכו, אלא אף יתחזקו, כי ההתקרבות האמריקנית לאיראן תחזק את קשרי מדינות ערב עם ישראל.

סעודיה לא צפויה להצטרף למעגל המדינות הערביות שכרתו הסכמי שלום עם ישראל, כי מעמדו של בן סלמאן התערער בגלל פרשת חשוקג'י, אבל שיתוף הפעולה עם ישראל יתחזק בגלל שינוי המדיניות האמריקנית כלפי החות'ים בתימן. הזכרתי בהקשר הזה את הביקור שדווח עליו באחרונה בסודאן של משלחת ביטחונית מישראל.

לגבי הבעיה הפלסטינית אמרתי כי ביידן, כאשר היה הסגן של אובאמה, נכח מקרוב שמהלך של קרי לא נכשל בגלל ישראל, אלא בגלל הפלסטינים, ומאז הם רק הקשיחו את עמדותיהם. כעת הם רוצים וועידה בינלאומית בחסות הקוורטט, ולא מוכנים לשום מהלך שתוביל ארצות הברית.