שמה של הומא עאבדין לא מוכר לציבור הרחב בישראל, אבל מוכר היטב במסדרונות השלטון במדינות ערב. בגלל השם הזה התפתח קונצנזוס במדינות ערב שיש להיזהר מאוד מבית לבן דמוקרטי, וכי עדיף לערבים את טראמפ כנשיא בקדנציה שניה.

הומא עאבדין והילרי קלינטון (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

שמה של הומא עאבדין לא מוכר לציבור הרחב בישראל, אך מוכר היטב במסדרונות השלטון במדינות ערב. השם הזה הוביל לקונצנזוס במדינות ערב שיש להיזהר מאוד מבית לבן דמוקרטי, וכי טראמפ כנשיא עדיף לערבים

מי היא הומא עאבדין? היא מוסלמית ילידת שיקאגו שהייתה העוזרת המדינית של הילרי קלינטון, והייתה המועמדת שלה לתפקיד מזכירת המדינה או היועצת בבית הלבן. מה רע בכך שאשה מוסלמית תזכה באחד התפקידים האלה? האין לעודד קידום מוסלמיות לתפקידי מפתח בממשל?

קידום נשים מוכשרות ראוי בכלל, ונשים מוסלמיות על אחת כמה וכמה. הבעיה היא שהרקע שלה הוא מן האחים המוסלמים. אביה היה עורך הביטאון הראשון של האחים בארצות הברית, ואמא שלה עומדת באחת מאירגוני הנשים של האחים המוסלמים הגדולים ביותר בעולם, אם לא הגדול ביותר. אביה היגר לארצות הברית מהודו, שם יש 200 מיליון מוסלמים, ואמא שלה היגרה מפקיסטן.https://platform.twitter.com/embed/index.html?creatorScreenName=http%3A%2F%2Finbari_pinhas&dnt=true&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1322579481303961607&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.zman.co.il%2F166082%2F&siteScreenName=zmanisrael&theme=light&widgetsVersion=ed20a2b%3A1601588405575&width=550px

הומא עאבדין עצמה עשתה את שנות עיצוב האישיות שלה בג'דה שבסעודיה. היא באה לשם עם הוריה שנתמנו למשרות הוראה כאשר הייתה בת שנתיים, חזרה לארצות הברית בגיל 18, ונישאה ליהודי.

בין אם התנתקה כליל ממורשת הוריה או שמרה אמונים לחינוך האיסלאמי שקיבלה בג'דה, זה לא משנה הרבה. בכל מה שקשור לסעודיה ולמיפרץ, היא פעילה מרכזית של האחים המוסלמים, ועצם הייתכנות שהייתה אמורה לקבל תפקידים כל כך בכירים אצל הילרי קלינטון הוכיח להם כי ההתקרבות הגדולה של אובאמה לאחים המוסלמים לא היתה דבר חריג, שיעבור אחרי שאובאמה יילך, אלא הופכת להיות מדיניות קבועה של הדמוקרטים.

התובנה הזאת, כי המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית נעולה על האחים המוסלמים, בגלל ההשפעה הגדולה של קטאר שם, התחילה ניצנים של התקרבות בין סעודיה ומצרים לרוסיה. אבל הנצחון המפתיע של טראמפ לפני ארבע שנים קטע מהלכים אלה, והם עלולים להתחדש כעת אם ינצח ביידן בבחירות.

התובנה שהמפלגה הדמוקרטית בארה"ב נעולה על האחים המוסלמים, בשל השפעת קטאר שם, החלה ניצני התקרבות בין סעודיה ומצרים לרוסיה. נצחון טראמפ קטע מהלכים אלה, והם עלולים להתחדש אם ביידן ינצח

לגבי ביידן, אין שום ראיה שהוא הולך בכיוונים שכל כך מטרידים את מדינות ערב, אבל אם ירצה למנוע התקרבות ערבית רוסית, ביידן יהיה חייב להוכיח להם שהוא לא אובאמה ולא הילרי, ולא ישלוף שום הומא עאבדין מאמתחתו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

  • 4