נוהגים להסביר את ההתפתחויות הפוליטיות בישראל לבד, ואת ההתפתחויות במזרח התיכון לבד, אבל יש קשר ביניהם, וכאשר בוחנים את הפוליטיקה הישראלית בהקשר האזורי, מקבלים פרספקטיבה חדשה לבחון את המצב, ומגלים דברים מפתיעים- אולי אפילו הפוכים ממה שנוהגים לחשוב.

וההקשר הוא תוכנית טראמפ, בין אם תתממש ובין אם לאוו.

את שורשי הסלטה המרהיבה של גנץ יש אולי לחפש בהודעה המפתיעה של הנשיא טראמפ על תוכניתו לשלום במזרח התיכון. כזכור, הנשיא טראמפ הזמין את נתניהו ואת גנץ אליו לבית הלבן ערב פרסום התוכנית, ובזמנו הערכנו כי גנץ אמר לטראמפ כי יציע לנתניהו עסקת טיעון מכובדת, שתוציא אותו ללא משפט מן הפוליטיקה, והוא גנץ, יהיה זה אשר יבצע את תוכנית טראמפ.

כעת אנו סבורים שההפך קרה – טראמפ ביקש מגנץ שלא יפריע לנתניהו לממש את התוכנית, אפילו כחלק מממשלתו. כלומר: זרעי ממשלת האחדות נטמנו כבר אז.

ומדוע שטראמפ יבקש זאת מגנץ? מכיוון שהבלוק של נתניהו, ימינה והמתנחלים, לא יכולים לקבל את התוכנית, ולפיכך ממשלת הבלוק של נתניהו פירושה הכשלת תוכנית טראמפ. ואכן, זה מה שקרה. ימינה והמתנחלים עומדים בחוד החנית של מתנגדי טראמפ. לפיכך, קצת מוזר לשמוע אותם אומרים היום שצריכה לקום ממשלת ימין, כל עוד טראמפ הנשיא.

טראמפ הקדים את פרסום תוכניתו, מכיוון שנתניהו והמתנחלים פתחו במלחמת הכרזות מי יספח יותר, ומי ירשה לפני השני תפילת יהודים על הר הבית. מדינות ערב הסוניות התלוננו לפני האמריקנים כי ההכרזות האלה מסכנות את היציבות האזורית, והתוכניות לגבי הר הבית מסכנות את היציבות בירדן. מכיוון שטראמפ לא רצה ללחוץ על ישראל, הוא הקדים את תוכניתו כדי לתת סוכריה של הסכמה לסיפוח בעתיד, תמורת שקט הכרזות, ופעילות מתואמת עם מדינות ערב, וחילופי שטחים עם ישראל—מה שלא המתנחלים יכלו לקבל, וסעיף חילופי השטחים קומם גם את ערביי ישראל, מה שכנראה לא איפשר לגנץ ללכת עם המשותפת, אלא להתיישר עם הנזל והאוזר.

אם הניתוח הזה נכון, הרי המחדל של גנץ גדול פי כמה. אם עתידה של תוכנית טראמפ נמצא אצלו, הרי היה יכול לדרוש מחיר כבד תמורת תרומתו, אבל הוא לא ביקש כלום.

עדיין יש לו קלפים, אבל ספק אם ישתמש בהם—למשל המשרד לביטחון פנים. המשרד הזה אחראי על הסדר בהר הבית. הכנסת מירי רגב, תומכת ידועה וקולנית בשינוי הסטטוס קוו הוא איום על ירדן, ומכאן, התערבות אמריקנית למנוע זאת  היא רק שאלה של זמן. אם יש לגנץ ראייה אסטרטגית מינימלית הוא חייב לשלוף קלף זה עכשיו.

אבל….