פנחס ענברי - מזרח תיכון מסובך במילים פשוטות

האתר מתאר את ההפתחויות במזרח התיכון לאיש הרגיל שאיננו מומחה, ומזמין הרצאות: 054-5571666

Uncategorized

בלוג דבר 1: ערבים סונים נגד תורכים סונים; ערבים שיעים נגד פרסים שיעים

 

דבר 1

טוויסט בעלילה: ערבים נגד פרסים בשיעה; ערבים נגד תורכים בסונה

בשני קצות הסהר הפורה יש התחלה של התפתחויות שיש לשים אליהן לב. העולם הערבי מתחיל להבין שההגמוניה הפרסית והתורכית פוגעת בגאוותו ובאינטרסים של הערבים.

בדרום עיראק למשל, באזור בסרה יש מרד של ערבים שיעים נגד האיראנים, ומוסדות איראניים מותקפים בדרך קבע. יתר על כן, בחבל אחוואז האיראני היה פיגוע קשה נגד מצעד ממלכתי איראני שפגע בסמלי איראן והפיל חללים בקרב משמרות המהפכה שעליהם נסמך שלטון האיאתולות.

חבל אחוואז מאוכלס בערבים, אבל מה שחשוב לענייננו הוא שהערבים שם הם שיעים, כמו הערבים השיעים בבסרה השכנה. כלומר: עד כה היינו מורגלים בסכסוך השיעי-סוני שכמובן הוא קיים חי ובועט, אבל כעת יש טוויסט בעלילה ולצד הסכסוך השיעי-סוני התעורר לחיים הסכסוך הערבי פרסי שהוא עתיק כמעט כמו הסכסוך הסוני שיעי.\

הערבים אומרים שהפרסים קמצנים, והפרסים אומרים שהערבים טיפשים, ואגב, על בסיס ההנחה הפרסית שהערבים טיפשים הם מנפחים את עניין ירושלים והמוקאוומה, כדי שהערבים יישחקו מול ישראל ולא יתאחדו נגד איראן, כפי שהיה המצב במלחמת איראן-עיראק. אבל כעת, בבסרה ובאחוואז אנו חוזים בראשית התעוררות שיעים ערבים נגד הפרסים.

מהלך די דומה מתחולל בקצה השני של הסהר הפורה, באידליב, שם מתבצרים אירגוני הסונה הקיצוניים ובראשם אירגון א-נוסרה תחת שלל שמותיו החדשים והישנים.

לא מזמן הפתיעה תורכיה והכריזה על האירגון כעל אירגון טרור. אירגון נוסרה משתייך למשפחת האירגונים של האחים המוסלמים, אשר זכו לסיוע כספי מקטר, וסיוע לוגיסטי מתורכיה. מה קרה? מדוע פתאום הפכה א-נוסרה לאירגון טרור בפי התורכים? הסיבה היא שתורכיה פתחה במסע של "תורכיזציה" של אידליב, להכשיר את המחוז להיות חלק מתורכיה, ולזה הערבים של א-נוסרה לא מסכימים.

עד להיכן זה עשוי להתפתח? לא ברור, אבל יש לעקוב אחר המכנה המשותף הערבי שמתחיל לדחות את ההשפעות הפרסיות והתורכיות במרחב שהיה ערבי עד כה באופן כל ברור.

**

הבלוג של פנחס ענברי
שומר השאול

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: