ההסלמה בדרום: “חמאס לא יניח את הנשק, אבל מחפש הסדרה בעזה”

פנחס ענברי, חוקר בכיר לענייני המזרח התיכון, צופה שינוי קרוב באסטרטגיה של ארגון הטרור: “הדרך היחידה שעזה תשרוד היא בהתקרבות למצרים”

יממה סוערת במיוחד עברה על יישובי הדרום, שספגו 180 רקטות ופצצות מרגמה מכיוון רצועת עזה. רוב השיגורים יורטו, אך נרשמו גם פגיעות ישירות בבתים ובחצר גן ילדים במועצה האזורית אשכול ובמגרש ציבורי בנתיבות. שלושה חיילים נפצעו מרסיסים – אחד קשה ושניים קל –  ושמונה אזרחים נפצעו באורח קל. בשעות האחרונות הודיע חמאס כי הושגו הבנות להפסקת אש, אך בינתיים בישראל לא הגיבו לדברים.

פנחס ענברי

פנחס ענברי, חוקר בכיר של ‘המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה’ ופרשן ותיק לענייני המזרח התיכון, טוען כי למרות סבב הלחימה האחרון, שהיה הסוער ביותר מאז מבצע ‘צוק איתן’, עזה עומדת בפני שינוי. “מי שהתחיל את הסבב הנוכחי הוא הג’יהאד האסלאמי שקיבל הנחיה מאיראן ‘לנקום’ את התקיפות שלנו בסוריה נגד האיראנים. חמאס לא רצה בזה אבל הצטרף כדי לא להישאר מאחור”, אומר ענברי בראיון ל’מידה’.

לדבריו, “חמאס רואה שהמכשול התת-קרקעי שישראל בונה ברצועה הולך ונשלם וכל סיפור המנהרות ייגמר בקרוב, זה שינוי אסטרטגי מבחינתו”.

אתמול חשף צה”ל מנהרת טרור שהסתעפה כמעט קילומטר לתוך שטח ישראל

“צה”ל חייב להמשיך לעשות עבודתו בלי להתחשב בחישובים פוליטיים, אבל יחיא סינוואר (מנהיג חמאס בעזה) כבר מתכונן ליום שאחרי המנהרות. הוא חושש לאבד את הצעירים בעזה ומבין שבלי המנהרות, הדרך היחידה שעזה תשרוד היא אם יתקרב למצרים ויפתח באופן מלא את המעבר ברפיח”.

סינוואר נחשב בעיני רבים לקיצוני יותר מהנייה

“סינוואר הוא רוצח אכזר הרבה יותר. אדם שחנק במו ידיו אינסוף משתפי פעולה או כאלו שהוא חשב שהם משת”פים. כולל בכלא הישראלי. בואו לא נחמיא לו ונכנה אותו ‘מתון’. אסור להשלות את עצמנו שיהיו איתו הודנות או תהדיות. חמאס לא יניח את הנשק. מצד שני סינוואר רוצה ‘רגולציה’, סוג של הסדרה בעזה. הוא מבין מה שהנייה לא הבין וזה שההישענות על איראן עלולה להוביל לסוף שלטון חמאס”.

איראן היא המממנת העיקרית של חמאס

“נכון, אבל הכסף האיראני הולך אך ורק לזרוע הצבאית. כרגע סדר העדיפויות שונה וחמאס חושש מפני ‘אביב ערבי’ בעזה. סינוואר צריך לייצב את הכלכלה ולטפל בבעיות של מים, אבטלה ותשתיות כדי לשרוד, ואם הוא יצטרך לדכא מרד מצד התושבים הוא לא זקוק לטילים, מספיקים לו רובים”.

איראן גם נכנסת לעידן של סנקציות חריפות בהובלת ארצות הברית

“בהחלט, ותהיה לכך השפעה ישירה על חמאס. בסבב הקודם של הסנקציות חמאס נפגעו מאוד. האיראנים תירצו את הפסקת המימון ב’בגידה’ של חמאס באסד כשתמכו במורדים בסוריה אבל מה שבאמת קרה זה שלאיראנים לא היו משאבים לממן את חמאס”.

אנחנו צפויים לעימותים בין חמאס לג’יהאד האסלאמי בתוך עזה?

“כבר היו דברים מעולם. כולם זוכרים שבהפיכה בעזה חמאס זרק אנשי פת”ח מהגגות, אבל שוכחים שחמאס גם רדף אנשי ג’יהאד אסלאמי למסגדים והרג אותם על ספרי הקוראן שלהם. איראן התערבה בזמנו כדי לפייס בין חמאס לג’יהאד. עכשיו זה המבחן של סינוואר אם הוא סתם עוד רוצח – כמו כולם בחמאס – או מישהו שיכול לבצע צעד מנהיגותי ולהקטין את ההשפעה של איראן בעזה, אולי אפילו להוציא את האיראנים מהרצועה”.

צריך לשקול סיכולים ממוקדים בראשי חמאס?

“תמיד טוב לדבר על זה, כי יש מי שמקשיב בצד השני. חיסולים זו טקטיקה צבאית, לא אסטרטגיה. החיסול של אחמד ג’עברי למשל היה נחוץ והועיל מאוד לישראל. אם נראה שסינוואר הולך לכיוון של הסדרה ושהנייה מפריע לו, אולי אופציית הסיכול הממוקד תסייע. גם סינוואר יודע שהוא לא חסין. כל איש חמאס צריך להרגיש שהוא יעד לחיסול”.

“הפירוד בין עזה ליו”ש גומר את הפלסטינים”

שרת המשפטים איילת שקד הצהירה אתמול כי “כיבוש עזה על השולחן” ושנבחנת גם אופציית מיטוט שלטון חמאס. לדברי ענברי, לישראל אין אינטרס להוציא את חמאס מעזה: “יש לנו שני אויבים בין הירדן לים: רמאללה ועזה, ואני ממש לא בטוח מי מהם מסוכן יותר. אבו מאזן מנסה להפוך אותנו למדינה מצורעת ובניגוד לחמאס הוא זוכה ללגיטימציה בינלאומית, גם אם היא מצויה לאחרונה בנסיגה”.

לא בטוח שתושבי עוטף עזה יסכימו איתך, וכזכור חמאס כבר ירה בעבר על ת”א ולעבר נתב”ג

“אני לא אומר שאנחנו צריכים לשבת בחיבוק ידיים, אבל צריך להבין שהפירוד בין יהודה ושומרון לבין עזה גומר את הפלסטינים. אנחנו צריכים לאזן בין האויבים שלנו, לא להעדיף אחד על פני השני. הרי אין לממשלה כוונה שצה”ל יישאר וישלוט בעזה, אז אם נמוטט את חמאס מי שייכנס לרצועה זה אבו מאזן. ברגע שדבר כזה יקרה אבו מאזן יגיד שיש לו מדינה דה-פקטו ועלול לבקש ‘מעבר בטוח’ דרך ישראל בין יו”ש לעזה”.

בינתיים גם חמאס יצר לנו נזק בינלאומי בהתפרעויות ליד הגדר

“קודם כל צריך לזכור שזה לא היה רעיון של חמאס, אבל כבר עם תחילת ההפגנות התרעתי שחמאס הולך להשתלט עליהן. כך באמת קרה. חמאס לא יכול להרשות לעצמו מאבק לא אלים, כי זה נוגד את כל המהות שלו כתנועת ‘התנגדות’ שרושמת הישגים רק על בסיס כוח. מעבר לכך, אם צעדה לא אלימה היתה מצליחה, אנשים בעזה היו שואלים את עצמם למה לעזאזל חמאס משקיע כל כך בהתעצמות צבאית במקום בהם, וזה מסוכן מבחינתו”.

השאלה אם הטרור של חמאס מעזה יפחת?

“המטרה של סינוואר היא הסדרה, והשאלה אם מטרה זו תושג באלימות או לא היא שאלה טקטית. אם סינוואר מבין שהוא חייב את מצרים כדי לפתוח את עזה הוא יצטרך להתחיל לתת דין וחשבון לא-סיסי. זו יכולה להיות בשורה טובה לנו”.

איך המצרים יכולים לסייע לסינוואר?

“במסגרת ה’פיוס’ בין חמאס לפתח אבו מאזן קיבל את מעבר רפיח, בניגוד לרצונה של מצרים. אז המצרים פתחו מעבר נוסף ברפיח בשם ‘צלאח א-דין’, דרכו הם מתנהלים מול חמאס. כרגע מעבר רפיח פתוח לסירוגין והמצרים גם מעמידים מכסות נוקשות כדי להגביל את מספר העזתים שייצאו מרפיח. סינוואר מבין שבלי מנהרות עזה תהיה מסוגרת והוא רוצה שמצרים תפתח לחלוטין את רפיח. זו הדרך שלו למנוע מהצעירים למרוד בחמאס”.

איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר | פלאש90

לא כדאי לנצל את שעת הכושר של ממשל טראמפ כדי לפגוע אנושות בחמאס?

“אם יהיה עכשיו ‘צוק איתן’ 2 נגיע פחות או יותר לאותו מצב כמו היום, כי ישראל מבינה שאין לה אינטרס לשלוט בעזה, בלי קשר לזהות הנשיא האמריקני. אז בוא נחסוך את ההרוגים והפגיעה בכלכלה ובתדמית. בכל מקרה ישראל תצטרך כתובת בעזה. כולנו זוכרים את הברדק שהיה בתקופת דחלאן וההפיכה הוכיחה שאין לגיטימציה לשלטון פת”ח ברצועה. חמאס הוא אויב שרוצה להשמיד אותנו, אבל כרגע הוא כתובת”.

“חמאס שרף את המעבר בכרם שלום כדי לפגוע באבו מאזן”

אחד הנושאים החמים ביותר בקרב הפלסטינים הוא העימות בין אבו מאזן לחמאס. יו”ר הרשות נקט לאחרונה בשורה של צעדים אגרסיביים במיוחד כולל הפסקת תשלום חשבונות החשמל של עזה. אבו מאזן האשים כי “חמאס חטף את עזה”, ומנגד בארגון הטרור טענו נגד יו”ר הרשות כי הוא פועל בשירות ישראל.

לדברי ענברי, הצתת מעבר כרם שלום לאחרונה קשורה בעימותים שבין חמאס לפת”ח. “שריפת המעבר היא חד משמעית עבודה של חמאס”, אומר ענברי. “יום לפני ההצתה אמר שר הפנים של חמאס שאם חמאס לא שותף בכלל למהלכים והרשות פועלת לבדה, הם שורפים את המעברים כך שגם הרשות לא תרוויח”.

כלומר הרווחים מהסחורות במעברים מגיעים לרמאללה

“כל מה שנשרף זה מתקנים של רמאללה. הדלקים והסחורות נכנסו לעזה, אבל פת”ח גובה את הכסף והוא מחליט כמה לתת לעזה. בחמאס אמרו: ‘נשרוף הכל וכשהמעבר ייפתח מחדש יעבדו מולנו’. אני לא יודע אם חמאס באמת מצפים שאנחנו והעולם נסחור איתם, אבל זו לפחות דרך שלהם להבהיר שהם רוצים לסלק את רמאללה מעזה ושכל הסדר עתידי לא יכלול את הרשות”.

ניסיון ההתנקשות לפני כשלושה חודשים בראש הממשלה הפלסטיני רמי חמדאללה במהלך ביקורו בעזה היה יכול להצית את המלחמה בין חמאס לרשות

“היה לזה פוטנציאל מסוכן. הפיוס אמנם נכשל אבל חמדאללה המשיך להגיע לעזה כי הוא רצה לוודא שאם יגיע סיוע בינלאומי לרצועה חברות כלכליות של רמאללה יקבלו את החוזים. זה מנוגד למה שחמאס רצה. בחמאס רוצים שותפות, בפת”ח מונופול. חמדאללה לא הבין את הרמז אז ניסו לפוצץ אותו כדי שיבין”.

אבו מאזן | פלאש90

המעמד של אבו מאזן מצוי בשחיקה בעולם

“בהחלט. הוא כאמור עדיין הנציג הרשמי והלגיטימי אבל יש שינוי. שים לב שבמרץ האחרון אירח ג’ארד קושנר אירוע בבית הלבן במטרה לפתור את המשבר ההומניטרי בעזה. נכחו באירוע 19 נציגי מדינות מכל העולם, כולל ישראל, קטאר, סעודיה ומדינות נוספות שלא מצויות בקשרים דיפלומטיים איתנו. האירופים גם היו שם. הרשות הוזמנה אך החליטה להחרים את האירוע, ובוא נאמר שאף אחד לא רץ אחרי אבו מאזן כדי שיגיע. יש התחלה של תהליך למצוא פתרון לעזה גם בלי אבו מאזן וחמאס רצה לדחוף את התהליך הזה קדימה”.

ומה אנחנו צריכים לעשות?

“לא להפריע. לא לתת פרס לאבו מאזן ולהמליך אותו בעזה, ומצד שני לשמר את ההבנה אצל סינוואר שהוא זקוק למצרים כדי לשרוד. אם נשחק נכון את המשחק נוכל להקטין מאוד את ההשפעה האיראנית בעזה, ואין ספק שזה דבר מבורך”.