דבר 1

חוסר השקט ברצועת עזה המוצא את ביטויו בין היתר בהפגנות על הגדר חידש את הדיון בישראל בסוגיית המצור על עזה. השר ישראל כץ העלה את יוזמתו לבנות אי מלאכותי לצורך בניית נמל ואזורי תעסוקה הקשורים בו וההיגיון המדיני מאחוריו – לנתק סופית את ישראל מעזה ולהשלים בכך את המהלך האסטרטגי של נסיגת ישראל מעזה.

יש לתוכנית צדדים חיוביים רבים, אבל הבעיה היא שזאת תוכנית לטווח ארוך מאוד, ואיננה נותנת מענה לצרכים המידיים של עזה, ובנוסף איננה נותנת את דעתה די הצורך לצורך הדחוף של הצעירים בעזה לצאת ממה שהם מכנים: "בית הכלא הגדול בעולם".
זהו דבר לא כל כך ידוע, אך עשרות אלפי צעירים בעזה, יש המעריכים את מספרם ב-40 אלף, מחזיקים בוויזות לימודים באירופה, הם מעוניינים לצאת מעזה אבל דרכי המעבר חסומות.

שיעור האבטלה בקרב הצעירים בעזה גבוה מאוד, אולי שניים מכל שלושה צעירים מובטל. הצעירים עקבו בעיניים כלות אחר שיחות הסולחה בין פתח לחמאס. שתי התנועות דאגו לתעסוקת הפונקציונרים שלהם, ואיש מהם לא דאג לתעסוקת הנוער.
מכאן שגיוס "מהנדסים" לטרור, ושכנוע הנוער להתאבד על הגדרות הן מלאכות קלות עבור חמאס, ולא כל כך ברור מדוע ישראל לא נותנת את דעתה לפתרון הומני לבעיה שתקל מאוד מעל הלחץ האנושי ברצועה הדחוסה עד כדי פיצוץ.

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר "שומר השאול"