24

הופעתי אתמול בשני פאנלים של טלוויזיה i24 – האחד על המשבר הפוליטי בישראל, והשני על התרגילים הצבאיים רחבי ההיקף  של צבא ארצות עם ישראל ועם סעודיה.

בעניין המשבר הפוליטי אמרתי כי נתניהו מעוניין בבחירות ביוני כדי להקדים את כתב האישום של מנדבליט, אבל גם שותפותיו לקואליציה וגם האופוזיציה לא מוכנות לתת לו את זה. אם לא יצליח לכנס את הבחירות ליוני, לא יילך על בחירות.

אמרתי כי אני לא מאמין לליצמן ולליברמן שכאילו הם רבים זה עם זה ומקשים על נתניהו. האמת היא כי שניהם מתואמים עם נתניהו במאמץ להחריף את המשבר כדי להכריח את המערכת הפוליטית לקבל את יוני כמועד לבחירות.

המריבה הקולנית ביניהם נועדה לצבור נכסים עבור שניהם וללכת שלובי ידיים גם לקואליציה הבאה… (במאמר מוסגר אני רוצה לציין כי תיארתי את הטכניקה הזאת בפרק קוקה/למון בספר שומר השאול. משרד הפרסום מביים מחלוקת פוליטית כדי לגייס נכסים אלקטורליים לקראת בחירות, ואחר כך לבנות קואליציה בין שני "האוייבים", כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים שהמשרד מייצג).

אשר לעניין  התמרונים הצבאיים, אמרתי כי טראמפ רוצה להפגין כוח, כדי לבלום את איראן אחרי שקריסת המדינה האיסלאמית פתחה לפניה את השערים לבנות את הקשת השיעית. אבל אין זאת אומרת כי פניו של טראמפ למלחמה נגד איראן. על המדיניות שלו ניתן ללמוד מצפון קוריאה. הפגנת כוח באופן אמין נועד להרתיע ממלחמה, ולהשיג יעדים אסטרטגיים באיום אמין בשימוש בכח, כדי להימנע משימוש בכוח.