קמרה

עם הנהלת קמרה בקינג דייוויד

בשבוע שעבר היו לי כמה ריאיונות טלוויזיה: רוסיה היום, צרפת, ו- i24 TV  והתייחסתי לשורה של נושאים שהיו על סדר היום.

בהרצאה לחבר הנאמנים של Camera, האירגון הבינלאומי העוקב אחר דיוק בדיווחי העיתונות, התייחסתי לכמה נושאים אזוריים, כמו התקרית שבה הופל מטוס חיל האוויר, והבעתי את דעתי כי לא היה מארב מתוכנן של חיל האוויר הסורי, מכיוון שהאיראנים שיגרו מלט חמקן, כלומר: לא תכננו שיתגלה, וכשהתגלה לחצו על הסורים להגיב, וראינו הפעלה היסטרית של מערך ההגנה האווירית הסורית, שבחלקו נפל גם בירדן. כלומר: הסורים לא המתינו להתקפה, ולא תכננו מארב.

על המערבות האיראנית בעזה אמרתי כי היא איננה מיועדת לחימום הגזרה לטווח קצר, אלא לטווח ארוך, ומכיוון שכך, דווקא בגלל ההשקעות האיראניות בעזה, הם לא יבזבזו זאת על פחות מן המלחמה על מתקני הגרעין שלהם, והדברים נכונים גם לגבי חיזבאללה בלבנון. לפיכך, גם לא הערכתי, בראיונות הטלוויזיה,  כי תקרית המטוס תתפתח למלחמה, כפי שאכן קרה.

בעניין ביקור שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון,  בלבנון אמרתי כי אינני צופה פשרה עם לבנון בעניין שדה הגז בלוק 9, מכיוון שבלבנט אין תרבות של פשרה. זה האסון של סוריה, וברגע שצד בלבנט קובע עמדה—זהו. אי אפשר עוד להתגמש ולהתפשר.

חוץ מזה, כל עוד חיזבאללה הוא בעל הבית בלבנון, אף גורם בינלאומי מעוניין שהוא יקבל תמלוגי גז, כי חיזבאללה הוא אירגון טרור ופשע הפועל גם באמריקה ובאפריקה, וחוץ מרוסיה אף אחד לא רוצה לסייע לו.