דבר 1

באחרונה פורסם כי המלך עבדאללה הוציא לגמלאות מן השירות בצבא שלושה נסיכים, עלי בן חוסיין, פיסל בן חוסיין, וטלאל בן מוחמד, והדבר עורר סדרה של השערות כי המלך קטע באיבו קשר להפילו שרקח נגדו יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן.

להשערות האלה, כך התברר, לא היה בסיס, אבל מה שעומד מאחורי המהלך הירדני, מעניין לא פחות. על פי כלי תקשורת בירדן, המלך מבקש לעשות רפורמה מרחיקת לכת בכוחות המזויינים, המצריך פיטורי גנרלים רבים, והוא ביקש להתחיל בבני משפחתו למען הסר לזות שפתיים.

לפני כמה חודשים אמר המלך עבדאללה כי האתגר העיקרי לביטחונה של ירדן הוא מדאעש, כלומר: לא עוד מלחמה של צבא מול צבא הוא הסכנה לירדן, אלא הטרור. עם כך, ניתן לצמצם את הצבא לחסוך בהוצאות, ולהתאים אותו לאתגרי הטרור.

אחת הבעיות הגדולות של המלך, והיא צריכה להטריד גם את ישראל, היא היסחפות שבטי ירדן אחרי דאעש. הפריפריה של השבטים הגדולים בדרום ירדן איננה שקטה, ויש בה הפגנות והתפרעויות נגד המלוכה ההאשמית. לפני כשנה רצחו בני שבטים לובשי מדים את עמיתיהם האמריקנים בבסיס צבאי, שבו התאמנו יחד. מכאן אולי נובע הרצון של המלך להרחיב את בסיס התמיכה מעבר לבסיס המסורתי של השבטים, גם לדור החדש המשכיל שאינו רואה עצמו משוייך לנאמנות שבטית.

שורת הפיקוד העליונה של צבא ירדן מורכבת מבני השבטים, וגם אחרי שיוצאו לגימלאות יהיה המרכיב הבדווי בסיסי בחוט השדרה של בטחונה של ירדן, אבל יתחיל תהליך של ריענון מלמטה של בני סקטורים אחרים בירדן להשתלב בביטחון, והריענון עשוי אולי בהמשך לפתוח את צבא ירדן גם לפסלטינים, אבל עוד חזון למועד.

**

הבלוג של פנחס ענברי

על הספר "שומר השאול"