דבר 1

 

אחת ההתפתחויות המפתיעות מן ההכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל היא המריבה בתוך העולם הסוני – מי חשוב יותר לאיסלאם: מכה או ירושלים. עדיין לא שמענו אף מדינה סונית אומרת כי ירושלים חשובה ממכה, אבל עבדאללה מלך ירדן היה קרוב מאוד לומר זאת בנאומו בוועידה האיסלאמית באיסטנבול. הוא אמר כי ירושלים היא קדושה ביותר באיסלאם. הוא אומנם השמיט את ה' הידיעה, ולא אמר כי היא הקדושה ביותר, אבל מי שלא שם לב לדקויות יכול היה להבין כי ירושלים עולה על מכה בקדושתה.

הוא גם שינה את הנוסח השגור כי ירושלים היא כיוון התפילה הראשון, והשלישית בקדושתה אחרי מכה ומדינה, ואמר רק כי ירושלים היא כיוון התפילה הראשון, ועוד אמר כי היא קדושה גם לשלוש הדתות (בעוד מכה קדושה למוסלמים לבד…) וכי החסות ההאשמית על ירושלים כוללת גם את המקומות הקדושים לנצרות.

דבריו לא עברו ללא חשבון. במושב הוועדה לענייני ירושלים של הליגה הערבית שהתכנסה במרוקו פרצו חילופי דברים בין נציגי ירדן לנציגי סעודיה, ושליט בחריין אמר כי מגזימים בחשיבותה של ירושלים.

הוויכוח הזה מוביל את ירדן למקומות מסוכנים. מלך ירדן מרבה לכבד באחרונה את ארדוואן בביקוריו, ואף שלח נציג לוועידה בטהראן.
ארדוואן "גמל" לו באירגון הפגנה פרו תורכית ברחבת אל-אקסא בשבת – כלומר: בעוד המלך עבדאללה מחפש תמיכה תורכית בוויכוח עם סעודיה, בא השולטן התורכי ודוחק גם אותו.

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר שומר השאול