דבר 1

באחרונה מתרבות הידיעות על תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, ועדיין אין לקבוע מה תהיה התוכנית, אם בכלל. בתוך שלל הידיעות יש אולי לשים לב לידיעה שפרסם היומון הלבנוני אל-אחבאר בשבוע שעבר כי בין העמדות של סעודיה לקראת הסדר אזורי של הבעיה הפלסטינית תהיה שיבה לעקרון הישן של בינאומה של ירושלים.

קשה להאמין כי ישראל תסכים לקבל עקרון זה ולו כבסיס למשא ומתן, ונשאלת השאלה, אם אכן הידיעה נכונה, מדוע תעלה אותה סעודיה בכלל? התשובה היא – כי היא גם נוגדת את עמדת האחים המוסלמים, שנואי נפשה את סעודיה, ובדרך אגב, גם פוגעת בעמדות הפלסטינים וירדן.

הידיעה הזאת, ושוב אם היא נכונה, מאשרת ידיעה אחרת כי כאשר ביקר הנשיא טראמפ בריאד, מיד לאחר בחירתו לנשיא, הוא שאל מה יקרה אם תעביר ארצות הברית את השגרירות לירושלים. סעודיה אמרה כי אם יהיה תהליך שלום – אין מניעה מבחינתה, בעוד קטר, המייצגת את האחים המוסלמים, אמרה כי בשום פנים ואופן לא, כי ירושלים ומסגד אל-אקסא, היא קו אדום. אם כך, קידום תהליך שלום בין ישראל לפלסטינים חשוב לנשיא טראמפ כדי לממש את הבטחתו להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים.

המחלוקת של סעודיה וקטר בעניין ירושלים נחשפה לעיניו של הנשיא טראמפ.
עניין זה חושף מחלוקת בין סעודיה הווהאבית לבין האחים המוסלמים בעניין ירושלים. סעודיה איננה שותפה לעמדת האחים המוסלמים כי יש להעניק מרכזיות יתרה לירושלים. הבעיה, שעמדה זאת גם פוגעת בדרך גם בירדן והפלסטינים, אשר אם באמת יחזרו הסעודים לעקרון בינאום ירושלים, הרי בכך תיפגע עמדת הפלסטינים שירושלים היא בירתם, ומעמדם המיוחד של ההאשמים במסגד אל-אקסא.

**

הבלוג של פנחס ענברי

על הספר שומר השאול