ההבדלים בין סמלי פתח וחמאס

 

ביום רביעי הקרוב אמורה חמאס להעביר לידי הרשות הפלסטינית את מעבר רפיח, כחלק מן ההסכם שנחתם בקהיר, ואכן אירוע כלשהו אמור להיות, אבל ספק אם זה יהיה העברת המעבר בפועל.

על פי ההסכם את המעבר אמורים לקבל פקידים של ממשלת חמדאללה שהיא ממשלת ההסכמה הלאומית, כאשר כח הביטחון אמור להיות משמר הנשיא אבו מאזן.

על פי מקורות ברמאללה, משלחת של הממשלה אכן תבוא, אבל תחזור לרמאללה בלי לקבל את האחריות על המעבר, מכיוון שעדיין אין הסכם עם חמאס על פירוק כוחות קסאם והעברת הביטחון הפלסטיני כולו לידיה של רמאללה. בנוסף על כך, אחד מבכירי הרשות, שאמורים לקבל את ניהול העבר מצוי באבל על מות אמו, ולפיכך כל האירוע עלול להידחות מפאת האבל.

מה שמעיב עוד על סיכויי הפיוס להתגשם היה ניסיון חיסולו של בכיר חמאס בסוף השבוע, תוופיק אבו נעים, קרוב לוודאי בידי אנשי דאעש. מדוע הם ישימו אותו למטרה, ובמה זה קשור למעבר רפיח?

ובכן, אותו אבו נעים היה האיש אשר תיאם עם מצרים עם הפעילות נגד דאעש בסיני, ומכיוון שהם סבלו אבדות מידי צבא מצרים הם יכלו לחשוד בו כי דיווח למצרים על תנועותיהם, בנוסף למעצר אנשי דאעש בעזה עצמה.

בעקיפין, זה קשור לסוגיית מעבר רפיח, כי התיאום עם מצרים ברפיח קשור גם לתיאום עם מצרים לגבי סיני.

בנוסף לכך, חשיפת נקודות התורפה בהגנה על בכירי חמאס ברצועה מחליש את רצונם לראות את אנשי הביטחון של אבו מאזן מסתובבים חמושים בעזה, בבחינת:  "ונוספו גם הם על אוייבינו".

אם כך, מעניין יהיה לראות ביום רביעי, מי יבוא למעבר רפיח, והאם באמת זה יהיה אירוע של "הזדמנות צילום", או מימוש אמיתי של מסירת המעבר מחמאס לידי הרשות הפלסטינית.