דבר 1

 

בקהיר נכשלו השיחות בין פתח לחמאס, אבל "ההצגה חייבת להימשך", והתקשורת בארץ ובעולם מלאה דיווחים על הסכם שנחתם, ועומד להתממש. אבל מה קרה באמת בקהיר? המודיעין המצרי שחרר קליפ מעובד ומצונזר ובה נראים ראשי המשלחות, עזאם אל-אחמד מפתח, וסאלח עארורי מחמאס חותמים על מסמך ולא נאמר מה תוכנו. אחר כך פרסמו אתרי חדשות פלסטיניים את תוכן המסמך, ומתברר שהוא כלל דברי שבח ותודה לסיסי, והודעה כי בעוד שבועיים יבואו לקהיר נציגי "אירגוני אשף", כדי לאשר את ההסכם.

בסוף השבוע פורסם מסמך אחר, מפורט יותר, ובו דווח על הסכם בעניין המשכורות ועובדי המדינה, בלי לפרט, וכן שורה של כוונות ומשאלות. כלומר: יש שני מסמכים, ושניהם אינם בבחינת הסכם.

על השיחות עצמן דיווחו לנו מקורות ברמאללה כי הם התנהלו באווירת משבר, וביום רביעי בערב ביקשה משלחת פתח לחזור לרמאללה אחרי שמצרים הציגה שאלון לשני הצדדים ובו דרשה לענות בכתב מה הם רוצים, אבל אבו מאזן הורה למשלחת להישאר "ולדבר חיובית" כדרישת מצרים. מרגע זה לא דובר על השגת הסכם, אלא על איך לא לבייש את מצרים.

אבל כאמור, "ההצגה חייבת להימשך". משלחת בטחונית מצרית אמורה לבוא לעזה וכן משלחת מרמאללה, ופקידים של רמאללה יבואו לרפיח. מה הם יעשו שם באין הסכם? לא ברור.

בשורש חילוקי הדעות: דרישת אבו מאזן לפרק את חמאס מנשקה. בשורש דרישות חמאס: להסיר את העונשים שהטיל אבו מאזן על עזה, ולאפשר את נירמול מעבר רפיח, ועל שני עניינים אלה אין הסכם, וכל עוד לא יוסכם על זה – משלחות יבואו ויחזרו, התקשורת תהיה כמרקחה – והסכם אין.

**