פנחס ענברי - מזרח תיכון מסובך במילים פשוטות

האתר מתאר את ההפתחויות במזרח התיכון לאיש הרגיל שאיננו מומחה, ומזמין הרצאות: 054-5571666

Uncategorized

אוריאל בן עמי: שומר השאול ספר קולח ומרתק. שיקוף עגום של מציאות חיינו

אוריאל בן עמי

 

"שומר השאול" – הבדיון שמאחורי המציאות
============================
"שומר השאול" של פנחס ענברי ואביבה תומר ענברי, (ספרי צמרת) השאיר אותי מרותק ומשתאה.

לכאורה זהו ספר מתח בדיוני המתרחש בשנים האחרונות ממש אצלנו. בין סמטאות העיר העתיקה בירושלים, לבין "המוקטעה" ברמאללה, לבין מיטות וגיבורים מתחלפים בהן, לבין משרד פרסום מוביל בתל-אביב.

למעשה זהו שיקוף עגום של מציאות ישראלית שבה מניפולציות ושחיתות גוברים על הכל במגעים עם הפלסטינים. פנחס ענברי, פרשן מדיני ומזרחן ותיק ומוערך, נחשב לידען בקי בזירה הישראלית-פלסטינית, שנים רבות. המציאות הבדיונית העולה בספר נקראת כפחות בדוייה מכפי שהיא.

עיקר העלילה – שגיבוריה עיתונאים, פוליטיקאים, יוצאי צבא בכירים ונשות חברה -ישראלים ופלסטינים, היא הציניות שסביב להסכמים הפוליטיים, העוסקים בשלום ומתכוונים לגמרי אחרת.

בין הרומנים, המניפולציות והבגידות מנסה עיתונאי לפרסם כתבה בשם "השלום משתלם". עורכיו בעיתון "משאבי שדה" מאד דוחפים ושמחים. זהו הקו שהם אוהבים, בלי קשר לעובדות. אלא שבמהלך חקירתו, מתברר לעיתונאי לתדהמתו ש"המנהיג הנערץ" הפלסטיני עוסק בהונאה עצומה. את כספי התמיכה העצומים הניתנים לפלסטינים לבנייה ולשלום, הוא מועיד להשחתת ישראלים בכירים בצמרת השלטון והעיתונות.

הוא מעוניין במלחמה ומצהיר על כוונות השלום כהונאה ובשיתוף פעולה עם ישראלים, תוך הפעלת לחץ ושוחד, שיפרסמו כאילו באמת הוא מתכוון לשלום. זהו היעד שלו. להשחית את הצמרת הישראלית והוא מצליח באופן ניכר. מנהיגים פלסטינים אחרים יודעים שהוא מביא עליהם אסון ומנסים לסכל את המהלך, תוך אזהרת הישראלים מפני "המנהיג הנערץ".

הסיפור המתפתל מספר לנו על "מתחם הצוללת" של משרד פרסום מוביל בתל-אביב. קברניטיו מתכננים הפיכה פוליטית בישראל, בהובלת פרסומאים וראש ממשלת ישראל.

ובתוך אלה כולם בוחשים בכולם בבגידות וסחיטות מיניות ציניות ובוטות, למען בצע אישי.

הדמויות של "המנהיג הנערץ" הפלסטיני ושל ראש ממשלת ישראל, אינן מחייבות דמיון מרחיק לכת. "המנהיג הנערץ" הפלסטיני הכופה מרותו בהשחתה, תמיד לובש מדים. ראש- ממשלת ישראל בספר מכונה "שחיפיק", הוא אדם רזה באופן מעורר השתאות…

ומי שאינו מכיר את שאר הדמויות בספר מוזמן לקרוא אותו ולנחש ולזהות על אחריותו… דמות דומיננטית בספר הוא יוצא צבא בכיר בשם "יהוידע". הוא הישראלי היפה לכאורה, שמשנה את פניו באופן מבהיל מגיבור כריזמטי נערץ – למשהו אחר לגמרי, שאותו כדאי מאד לקרוא בספר. לקרוא כדי לדעת מה קרה לגיבור הישראלי, שאיבד רסן תמורת בצע כסף.

"שומר השאול" הוא כאמור ספר קולח ומרתק. נראה כבידיון משקף מציאות. גיבוריו פועלים בתוך שאול שחיתות ישראלי-פלסטיני, שהם מחוללים בעצמם. הייתי מעדיף לחשוב שהוא רק בדיוני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: