מוטראן מרוני

עם ראש העדה המרונית בלבנון, א-ראעי, בביקורו בירושלים

שני, דצמבר 26, 2016 – 10:36

חג המולד 2016: הנוצרים נעלמים מהמזרח התיכון

מידי שנה נושא האפיפיור פרנציסקוס את דרשת המולד על עמדת הכנסייה על מצב העולם והוא מביע צער של אמת על עניינים רבים ומגוונים המטרידים את מנוחת העולם, והבעיה הפלשתינית היא נושא קבוע המטריד את הכס הקדוש.
נושא החסר בהם באופן קבוע הוא היעלמותם של הנוצרים מן המזרח התיכון. כאשר ביקר האפיפיור בארץ הקודש הוא טרח לשאת את דרשתו מול גדר ההפרדה בבית לחם על רקע גרפיטי ארסי נגד ישראל. בית לחם הייתה עיר נוצרית גאה עד לא מזמן, אך היום היא עיר מוסלמית הנוטה לחמאס. על צער הכחדת הקהילות הנוצריות ברשות הפלסטינית, ובסוריה בכלל – אף מילה.
אירופה זנחה את הנצרות במזרח, לא רק את מאמיני הכנסייה האורתודוכסית המזרחית, אלא גם הקתולים הערבים. עד התעצמות האסלאם יכלו הנוצרים למצוא מחסה בלאומנות הערבית. הגדרתם כלאומנים ערבים חיברה אותם במכנה משותף עם הלאומנים המוסלמים. אבל כעת הם אינם יכולים למצוא מכנה עם דאעש, בקושי עם חמאס מכיוון שיש לו גם כמה תווי אופי לאומנים.
לפיכך, בסוריה הם מזדהים עם אסד, כי עם נפילתו לא יהיה מי שיגן עליהם מפני האסלאם הרדיקלי, ומכאן שהם חלק מן הקשת השיעית.
האפיפיור פרנציסקוס מחפש קשר אל האסלאם, לפיכך הכיר במזרח ירושלים כחלק מפלסטין, ומביע הזדהות עם סבל הפליטים הסונים מסוריה, וזאת על חשבון יחסיו עם ישראל ועם.. .הנוצרים במזרח.
החלטת אונסקו המנתקת את הקשר בין היהדות להר הבית היא דוגמה לכך. מעצמה קתולית כמו צרפת תמכה בכך, אם כי אחר כך, בלחץ ישראלי מיתנה את תמיכתה. החלטת אונסקו, בעידודה של מעצמת האחים המוסלמים, קטר, העניקה לגיטימיות בינלאומית לעמדה הפלסטינית כי בית המקדש לא היה ולא נברא. הכחשת בית המקדש הוא הכחשת הנצרות, שכן היכן הטיף ישו קודם שנצלב- לא בבית המקדש?
מוטיב קבוע באינתיפאדה הפלסטינית בשנים האחרונות הוא הופעת מפגינים לבושים כסנטה קלאוס וכאפייה פלסטינית כרוכה סביב צווארם והם מתנגשים עם כוחות הבטחון הישראלים. גזילת סמל בינלאומי חגיגי של שלום ואחווה, כמו סנטה קלאוס והפיכתו לעוד פלקט אנטי ישראלי היא המשך לחזוק מוטיב אחר.
הכותב הוא אנליסט בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

לדעות נוספות של פנחס ענברי