_____ (31)

סוס דאעש במזרח ירושלים – צילום: פנחס ענברי 

 

JCPA פרסם את המחקר שלנו על הפוליטיקה הפלסטינית במזרח ירושלים.

 

להלן ההקדמה:

 

למרות קשריה עם ישראל והגדה, פיתחה מזרח-ירושלים מערכת פוליטית מִשל עצמה והיא מתנהלת בדפוסים מיוחדים לה, כאילו הייתה בועה בפני עצמה.

היות שאין במזרח העיר כוח פוליטי חזק מספיק להוציא עצרות והפגנות לרחובות – או שאין כוח המעוניין בכך – הרי שעיקרה של הפרהסיה הפוליטית במזרח-ירושלים נמצא ברחבת מסגד אל-אקצא, והכוחות הפוליטיים המובילים שם הם התנועות האסלאמיות. הכוח האִסלאמי שמסוגל להקהיל עצרות מרשימות תחת דגלו הוא תנועה בין-לאומית ושמה “מפלגת השחרור האִסלאמי”, או “תחריר”, שבמידה רבה היא הכוח הדומיננטי על הר הבית.

כוח אחר הוא תנועת חמאס, אבל בהיותה מוגדרת בישראל “תנועת טרור”, היא אינה יכולה לכנס עצרות, ולכן יכולותיה מול תנועת תחריר הן בגדר תעלומה.

ההשפעה הערבית-ישראלית נוצרה על-ידי התנועה האִסלאמית הצפונית של ראיד סלאח, שניצלה את הגנת החוק הישראלי ואת הדמוקרטיה הישראלית כדי לחדור עמוק לתוך רחבת המסגדים, תוך שילוב זרוע עם האחים המוסלמים, אותם מייצג המופתי לשעבר שיח’ עכרימה סברי.

תנועת חמאס נעזרה בתנועה של ראיד סלאח, אבל גם ניהלה מולה מאבק על הבכורה.

תנועת פת”ח מדדה מאחור, אבל אין לבטל את חשיבותה, כי נוכחותה בעיר מורגשת. במאבק על הפרהסיה ברחבת במסגדים היא מפגרת הרבה אחרי תחריר, אבל יש לה השפעה בסמטאות ובכמה שכונות.

גם התנועות “הכלליות” כמו חמאס ופת”ח, פיתחו קווים עצמאיים מול תנועות האם שלהן. לאנשי פת”ח יש מסורת אריסטוקרטית, בייחוד כשמדובר בממשיכי דרכו של פיסל חוסייני ובממסד של “אוריינט-האוס” ודפוסי התנהגותם שונים מאלה של הפת”ח האלים, שמעוזיו בשכונות התפר שמעבר לגדר. הפת”ח ההוא קשור יותר לרמאללה, אין לו קשר מובהק עם העיר עצמה, והוא מקרין לתוכה אלימות וטרור.

החמאס מושפע מן היסוד המאסיבי של יוצאי חברון בירושלים. אבל למרבה ההפתעה, אנשי חמאס של ירושלים אינם נלהבים מן המסרים שמגיעים מתנועת האם בחברון, והם מרוצים מן המדיניות הישראלית החוסמת את דרכם של המטיפים מחברון המבקשים לעצמם משרות הטפה במסגד אל-אקצא.

מה שמשפיע על המערכת הפוליטית במזרח ירושלים, היא המעורבות של מעצמות אזוריות, ובעיקר ירדן וטורקיה, שנמצאות בהתנגשות זו מול זו, וקשה שלא להתרשם מעומק החדירה של טורקיה לירושלים באמצעות התנועה האִסלאמית והאחים המוסלמים.

 

להזמנת הרצאות

0545571666

pinhasinbari@gmail.com

התנועות האִסלאמיות

– See more at: http://jcpa.org.il/article/%d7%93%d7%aa-%d7%95%d7%a4%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%98%d7%99%d7%a7%d7%94-%d7%91%d7%9e%d7%96%d7%a8%d7%97-%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a9%d7%9c%d7%99%d7%9d/#sthash.juU9uk89.dpuf