בקטר שוב מתנהלים שיחות פיוס בין  פתח לחמאס והן זוכות למשיכת כתף, מכיוון שכל סבבי הפיוס עד כה נסתיימו בכישלון, ואין לצפות לתוצאה אחרת עכשיו.

בכל זאת, יש לשים לרקע השיחות. השיחות מן הסתם שוב יסתיימו בלא כלום, אבל הסיבות לחידוש המגעים שונות.

קדמו לשיחות האלה פגישות בין חאלד משעל ואנשיו בתורכיה על רקע שיחות ההשלמה בין תורכיה לישראל. ישראל כידוע דרשה מתורכיה לסלק מתחומה את הטרוריסטים של משעל שתכננו פיגועים ביהודה ושומרון. תורכיה לא יכולה למלא דרישה זאת, אדרבא היא דורשת השפעה בתוך עזה- ולכך יש התנגדות מצד ההנהגה הפרו איראנית של עזה. לפיכך היא התחילה מהלך של פיוס בתוך חמאס, ועניין זה נגרר לחידוש מאמצי הפיוס בין חמאס לפתח, וקטר נחלצה לסייע לתורכיה – בעלת בריתה באחים המוסלמים.

לתוך מאמץ זה נשאבו ראשי התנזים בגדה שהסתכסכו עם מנהיג אשף, אבו מאזן, ורוצים לזרז את תהליכי פרישתו. על פי מקורות פתח הם מנסים לשכנע את חמאס להסכים לבחירות שיסיימו את סוף עידן אבו מאזן, ועניין זה נדון בקטר שאמורה לתת לאבו מאזן פרישה בתחומה אחרי הבחירות. קטר מעוניינת בבחירות, המקורות אומרים, כי היא צופה ניצחון של חמאס בהם.

כל אלה סיבות טובות מדוע דבר לא ייצא מן השיחות בקטר, אבל כאשר מבינים את מניעיהם אפשר להעריך מה עשויים או עלולים להיות המהלכים הבאים.

 

להזמנת הרצאות

0545571666

pinhasinbari@gmail.com

 

על גב סופה:

https://avivatomer3.wordpress.com/

איך לרכוש את הספר:

http://mendele.co.il/?wpsc-product=algavsufa

http://goo.gl/JgvJw4

https://goo.gl/eC7NTh

אצל המחברים: 0545571666, 0544798761

ובחנות ירדן, ככר ציון ירושלים.