מאזן עין חילווה

שלט תמיכה באבו מאזן במחנה עין אל–חילווה

 

 

האם מחנה עין אל-חילווה בלבנון עומד ללכת בדרכו של מחנה ירמוכ בסוריה, ולהתפרק?

מחנה עין אל-חילווה הוא הגדול במחנות הפליטים בלבנון, שוכן בדרום לבנון, ונחשב "בירת הפליטים" של לבנון- כמו מחנה ירמוכ בסוריה.

באחרונה החלה מסכת של רציחות של ראשי פתח במחנה, ואירגון פתח האשים את תנועות הטרור הסלפיות במעשה.

בעוד במחנה ירמוכ המלחמה הייתה בין חמאס או בשמו מחוץ לעזה: "אכנאף בית אל-מקדס" לבין דאעש, הרי בעין אל-חילווה המאבק  המתפתח הוא בין פתח לבין התנועות הסלפיות. הסיבה: הרשות הפלסטינית ברמאללה החליטה לתמוך באסד נגד המורדים, ומקביליהם של המורדים בסוריה מתחילים לפרוע את החשבון מאשף בלבנון. התמיכה באסד בסוריה באה לידי ביטוי בברית עם חיזבאללה בלבנון.

צבא לבנון היה ער לבעיה המתפתחת, וניסה להתערב כדי לפייס בין פתח וחמאס כדי שיקימו יחד כוח מגן מול הסלפים המתחזקים, אבל ללא הועיל. בירמוכ לחמו אנשי אשף לצד צבא אסד נגד חמאס, ואי אפשר היה להפוך את היוצרות בלבנון.

בנוסף לזה גם היו המחלוקות בתוך פתח, בעיקר בין תומכי דחלאן לתומכי אבו מאזן.

צבא לבנון לא יכול לעצור את הסלפים במחנות בגלל ההסכמים עם אשף, שעל פיהם המחנות הם אזור אוטונומי "לקראת השיבה לפלסטין", ובכלל זה אוטונומיה ביטחונית. המדינה האיסלאמית ונוסרה מנצלות זאת כדי לחדור ללבנון, כפי שעשו עם מחנות הפליטים בסוריה.

על ממשלת לבנון חייבת להחליט עכשיו אם להתעלם מן ההסכמים עם אשף, ולהיכנס למחנה, כפי עשתה במחנה אחר לפני הרבה שנים בנסיבות דומות, נהר אל-בארד, בצפון לבנון- מחנה שנהרס כתוצאה בין הצבא לסלפים — והאם עכשיו תורו של עין אל-חילווה להיהרס?

 

 

לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/

לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY

http://goo.gl/RMkWxd