9_0001[1]

הייתי אורח התוכנית של ערוץ 9 ברוסית: "אורח היום", והרחבתי את הדיבור על הנעשה בירמוכ. אפשר להקשיב לדברי בעברית מבעד לתרגום ברוסית.
עיקרי הדברים: אסד הרשה לדאעש להיכנס למחנה ירמוכ, אבל הוא עוצר אותו מן ההתקדמות לתוך דמשק. הוא לקח סיכון מחושב, בעיתוי של המשבר בשיחות לוזאן, כדי להוכיח למערב את הצורך להזדקק לאיראן, ולו, במלחמה נגד אוייב משותף – הוא דאעש.
בכלל, כאשר הוקמה דאעש, לא על יד אסד, אלא על ידי המודיעין הסעודי בימי המלך הקודם, עבדאללה, סוריה ועיראק השיעית דווקא מצאו בזה יתרון, ושחררו מן הכלא סלפים מסוכנים שהצטרפו לדאעש. אסד תמיד טען כי הוא "נלחם בטרור", אז על מנת להוכיח זאת היה צריך להראות שיש "טרור", ודאעש היא דוגמא טובה.
רק אירגון אחד נלחם בדאעש, והוא אכנאף בית אל-מקדס—"כנפות ירושלים", וכעת ברור לכולם שזה אירגון חמאס. נוסרה שהוקמה במחנה על ידי חמאס, שינתה את עמדתה והצטרפה לדאעש, וכן קבוצה של פתח.
סעודיה לא תתערב בסוריה בשלב הזה, כי היא מתמקדת בחצי האי ערב- תימן ובחריין, אבל הדינמיקה עשויה להוביל אותה לגזרות אחרת- ובעצם כבר פרצה מלחמה סעודיה-איראן—בשלב הזה מלחמת "PROXIES".
המלך סלמאן חזר למדיניות המקורית של המלך עבדאללה—להעדיף את המלחמה בשיעה על הסונה הרדיקלית. ומכאן, שסעודיה לא תתמוך בעמדת אובאמה לראות באיראן בעלת ברית נגד דאעש.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd