אובמאה ארדוואן

אחרי ההסכם בלוזאן, רבים תוהים מה באמת עומד מאחורי מדיניותו של הנשיא אובאמה במזרח התיכון ולאן פניו מועדות. פרשנים רבים אומרים כי אובאמה "תמים" וכי איראן מוליכה אותו שולל. אולי, אבל יש גם לקחת בחשבון כי הוא יודע היטב מה הוא עושה. הוא אולי לא מעריך נכון את התוצאה הסופית של מהלכיו, אבל הוא הולך בדרך הזאת בעיניים פקוחות.
משפט המפתח שיצא מן הבית הלבן אחרי נאום רוה'מ בקונגרס בוושינגטון היה: "ישראל רוצה "regime change" באיראן. אנחנו לזה לא מוכנים". כלומר: מעבר לעניין הגרעין, ארה'ב מעוניינת בהישרדות משטר האיאתולות. כאשר נזכרים כיצד דרש אובאמה ממובארק להתפטר "מייד", וכיצד נשאר אדיש ל"אביב הפרסי" שקדם ל"אביב הערבי", שהיה אביב אמיתי ופרו אמריקני הרי ברור שאובאמה רואה במימוש מדיניות "הושטת היד לאיסלאם" את המורשת האמיתית שלו, ואותה הוא רוצה להשאיר אחרי שתי כהונות בבית הלבן.
אבל יש לשים לב עם מי באיסלאם הוא רוצה לכונן יחסי ברית: עם נשיא תורכיה ארדוואן, ועם האיאתולות באיראן- במילים אחרות—בניגוד גמור למדיניות ארה'ב עד כה, אובאמה רוצה להשלים בין תורכיה לבין איראן. האירופים – שהם באמת תמימים – תומכים בו בלי לראות שהיא מקים – ויש לתת לו את הקרדיט שזאת טעות, ולא מדיניות מכוונת – חליפות איסלאמית סונית הנמצאת בקשרי ברית עם אימפריה פרסית על סף פצצה גרעינית – ממש על גבולה של אירופה, שכבר עכשיו סובלת ממיעוט מוסלמי אלים בתוכה.
מה הם המהלכים הבאים? שר החוץ קרי אמר אותם בלוזאן- המאבק בדאעש, וקידום השלום בין ישראל לפלסטינים. בכירים אירופים שאותם פגשתי באחרונה אומרים כי יש קשר בין פתרון ישראלי-פלסטיני לבין המלחמה נגד דאעש, מכיוון שהתגייסות המוסלמים הצעירים לדאעש באה כדי לשחרר את פלסטין. זאת כמובן שטות גמורה, שמקורה בהתנגדות הרגשית של אירופה לישראל ותמיכתם הרגשית לא פחות בפלסטינים. אובאמה מן הסתם ינצל זאת כדי להסיט את תשומת ליבה של אירופה מן החליפות האיסלאמית הקורמת עור וגידים כדי להשקיע את אירופה במבוך הבלתי נגמר של פלסטין.
מדוע העדיפות למלחמה בדאעש? כדי ליצור מכנה משותף עם איראן כדי לבסס את יחסי הברית עמה וכדי להעניק לה מנוף להתפשט במזרח התיכון.
זאת הסיבה שבעיראק ארה'ב ואיראן כבר לוחמות יחד נגד דאעש, בעוד בתימן, שם האוייב הוא איראן, סירבה ארה'ב לשתף פעולה עם סעודיה הנלחמת לבדה עם מילות עידוד ריקות מתוכן של הממשל האמריקני.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd