בחירות 2

הבחירות מתקיימות היום, ואנו מאחלים לעם ישראל בחירות מוצלחות שייצבו את המערכת הפוליטית המעורערת של ישראל לאורך זמן.
רצינו רק להתייחס לזווית של איך העולם הערבי, ובכלל זה הפלסטינים, רואה את הבחירות, ומה הם התוצאות העדיפות מבחינתו. יש בישראל דעה מקובלת כי העולם הערבי רוצה לראות בניצחון השמאל, כדי לקדם את השלום. אבל, דעה זאת צריכה עיון, ביחוד אחרי שהרשימה הערבית המשותפת סירבה לעשות הסכם עודפים עם מרצ, ובכך העמידה את מפלגת השלום המובהקת ביותר בסכנת קיום. הרשימה המשותפת היא הקרובה ביותר למוקאטעה ברמאללה, ואלו רמאללה רצתה באמת בהישרדותה של מרצ, היא הייתה מפעילה את השפעתה על הרשימה הערבית להוציא את ההסכם אל הפועל.
רמאללה נערכת במרץ להמשך תהליכי הדה לגיטימציה של ישראל, והפנייה להאג. מכאן, הדעת נותנת כי עדיף לרמאללה ממשלת ימין המצטיירת רע בעולם, כי לממשלת שמאל יש מנופים טובים יותר לחידוש המשא ומתן. על פי המגעים שכבר יש לממשל אובאמה ואירופה עם רמאללה, הובטח להם לחץ על ישראל לחזור לגבולות 1957, אבל הפלסטינים לא מאמינים להבטחות האלה, ובכלל הם התאהבו בדה-לגיטימציה ובמהלכים בהאג, והם מעדיפים אותם על פני חידוש המו"מ, והלוואי ונתבדה.
גם לחמאס יש עניין בהצלחת הליכוד, אבל מסיבה אחרת- הם מקשיבים להכרזות של התנועה הציונית – בעיקר לבני – על חיסול החמאס בעזה, ומשווים זאת עם המדיניות הפרגמטית כלפי עזה מצד ממשלת הליכוד. ממש בימים אלה מנהלת קטר מגעים עם חמאס, כאשר ישראל מסייעת מאחור, כדי לשקם את עזה תמורת הודנה, כאשר המוקאטעה איננה שותפה למגעים האלה בכלל. אם יחזור השמאל לשלטון, מבחינת חמאס פירוש הדבר שתחזור המדיניות בעד אשף ונגד חמאס, ומכאן שגם חמאס מעדיף את הליכוד – אבל מסיבות אחרות.
אשר לעולם הערבי- היום פחות חשוב לו מה יהיו תוצאות הבחירות בישראל. הוא שקוע בענייניו, ומבחינתו הקשר המתהדק בין ממשל אובאמה לאיראן הוא הדאגה הראשית שלו. הוא יבחן את תוצאות הבחירות על פי קריטריון זה, ואם הליכוד יתחבר לעולם הערבי בניסיון לסכל את מדיניות אובאמה- הוא יתמוך בו, ויש להעריך כי העולם הערבי רואה בליכוד ולא ברשימה הציונית בעל ברית אמין יותר, כי הוא מבחין בקרבה המיוחדת של השמאל בישראל עם ממשל אובאמה, אבל אין בכך וודאות גמורה.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd