מקור ראשון 2

מאיה פולק פרסמה במקור ראשון כתבת עומק מצויינת על אבו מאזן. היא פנתה גם אלי- ולהן התרומה שלי לכתבה:

פנחס ענברי, עיתונאי ותיק וחוקר המזרח התיכון, מגדיר את אבו־מאזן "איש הנסיבות". "אנחנו לא יודעים עליו שום דבר, וזה גם לא מעניין אותנו. ההתייחסות אליו היא סטריאוטיפית ופלקטית: השמאל אומר שהוא טוב, והימין – שהוא רע. בפועל הוא מתנהל לפי הנסיבות שהוא מצוי בהן. הוא חייב לשמור לא רק על כיסאו, אלא גם על חייו. הוא ראה מה קרה למובארכ, ומבין שיש יותר מדי קווי דמיון ביניהם. לכן מיד עם המהפכה בקהיר הוא ביקש משני בניו, יאסר וטארק, לעזוב את רמאללה ולעבור לרבת־עמון. ואיך שורדים בשלטון ומוודאים שלא יהיה גם 'אביב פלסטיני'? עושים הכול כדי לשמור את הבעיה הפלסטינית כנושא רלוונטי".

אף שברשות הפלסטינית אמורות להיערך בחירות לתפקיד היו"ר מדי חמש שנים, אבו־מאזן דאג שבינואר 2010 לא יתקיימו בחירות כמתוכנן. בכך הפך משטרו לדיקטטורה, שבמידה מסוימת קיומה נוח לישראל, שכן היא עדיפה על החלופה. "אבו־מאזן סיכל את הבחירות, כי הוא היה מאבד את השלטון לחמאס", אומר ענברי. "הוא גם לא רצה לערוך בחירות רק בגדה, ללא עזה, כי זה היה נתפס כהכרה בכך שעזה יצאה מחוץ לפלסטין. מאשימים אותו בדיקטטורה, והלכה למעשה זה נכון: מועד התפוגה שלו מכוח הבחירות כבר מזמן עבר, אין לו פרלמנט, והכול מנוהל בצווים נשיאותיים".

בראיון לערוץ המצרי CBC הודה אבו־מאזן שהדמוקרטיה זרה לו: “למרבה הצער, דמוקרטיה היא דבר חדש אצלנו בעולם הערבי, ולכן אנחנו לא מסוגלים לקלוט אותה. (אצלנו זה) או אני או אתה. טוב, אבל אני נבחרתי – לכמה זמן, מאה שנים?“

"הוא רוצה לפרוש, אבל אין לו תחנת יציאה כדי לפרוש בכבוד, לא עם הזנב בין הרגליים", אומר ענברי. "הוא צריך הישג מכובד, כמו הפרויקט באו"ם וכמו האג. אז הוא כבר לא יתמודד בבחירות, אבל ישאיר משהו שייחקק על דפי ההיסטוריה".

"על הממשלה לדרוש שיחזור בו מהפנייה להאג, כי זו חציית קו אדום. אבל בסל כלי התגובה של הממשלה אנחנו צריכים להפעיל את העיקרון של סוף מעשה במחשבה תחילה, ולהבין את מחיר האלטרנטיבות. המצב כרגע עדיין סביל. אחרי הבחירות יצטרכו להתעמק ולהבין את המשמעויות והדרישות ביחס לאבו־מאזן".

ענברי חושש שהרוח הגבית הבינלאומית למהלכיו החד־צדדיים של אבו־מאזן באו"ם יכולה להתהפך נגד יו"ר הרשות בצורה שתסכן את האזור כולו. "המדיניות האירופית תומכת מאוד באבו־מאזן, ונחושה לקדם את הנושא הפלסטיני אחרי הבחירות בישראל. העצמת הנושא הזה בתקופה הנוכחית עלולה להביא להחלטה של דאעש להתחיל לפעול ברשות ובישראל: כרטיס הביקור של דאעש הוא ביטול המדינות הערביות הקיימות, ואם פתאום יתחיל שיח על מדינה ערבית חדשה, הם ירצו להגיע אליה. גורמים אירופים שפגשתי בתקופה האחרונה לא מבינים זאת".

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd