נתניהו נואם

המחלוקת בין ישראל לנשיא אובאמה בעניין הנאום של ראש הממשלה בקונגרס היא רחבה יותר מאשר בעניין הגרעין האיראני, ולמעשה כל בעלות הברית המסורתיות של ארה'ב באזור נכנסו למחלוקות עם הממשל של אובאמה.
הסכם הגרעין הוא בעצם הסכם על הפיכת איראן למעצמה המובילה במזרח התיכון, לצדה של תורכיה, שתאפשר לארה'ב לסגת מאפגניסטן, ולהטיל על איראן את נטל המלחמה בדאעש.
ההסבר לעובדה כי ארה'ב מדשדשת בניהול המלחמה נגד דאעש הוא בכך שהיא רוצה להטיל על איראן, והכוחות השיעיים באזור את עיקר נטל הלחימה הקרקעית. יש לשים לב כי אחרי שירדן הודיעה על לחימה ללא פשרות נגד אירגון הטרור ששרף חי את הטייס הירדני- הודיעה וושינגטון כי דווקא צבא עיראק- שהוא צבא שיעי בבסיסו – ינהל את המערכה, ובאותו יום פורסם כי וושינגטון התחילה לצייד את צבא לבנון בנשק איכותי. גם צבא לבנון הוא צבא שיעי בבסיסו, ולחיזבאללה השפעה עמוקה בתוכו.
נראה כי גרירת הרגליים בציודו של צבא מצרים במסוקים לצורך הלחימה בסיני קשורה בזה, וגם יש אי וודאות ביחס לבקשות הנשק של עבדאללה מלך ירדן לגבי הבקשות שלו.
אשר לסעודיה – היא מוטרדת מן הקשר שבין ארה'ב לבין אירגון הטרור השיעי של החות'ים בתימן ומן הקריאה של אובאמה ליתר דמוקרטיזציה של סעודיה- שפירושה קידום מעמדם של השיעים בממלכה ומתן דריסת רגל לאחים המוסלמים- בעלי בריתו של אובאמה.
בימים אלה הגיע נשיא רוסיה לביקור במצרים, ומתקבל כבעל ברית. האם ידידי ארה'ב המסורתיים במזרח התיכון מוצאים שפה משותפת עם רוסיה?

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd