לסעודיה יש מלך חדש, סלמאן בן עבד אל-עזיז, המתייצב מול שורה של בעיות קשות לעתיד הממלכה הוותיקה. ראשית- המלך עצמו איננו בריא, ועל פי הידיעות הרווחות או שעבר אירוע מוחי, או שהוא סובל ממחלה אחרת שהשפיעה קשות על יכולתו לחשוב. מכאן, שיש לשים לב מי הם האנשים המקיפים אותו, מכיוון שעשוי להתברר שהם המושכים בחוטים באמת.
שנית, מחירי הנפט בצניחה, מה שפוגע ביכולתה של סעודיה להתמודד מול אתגרי הסער הערבי בשפיכת כסף ללא חשבון, וזה כולל סיוע למצרים.
שלישית, התערערות סדר המלוכה מכיוון שכל בניו של המלך המייסד עבד אל-עזיז הגיעו לגבורות. השבט החזק, סודייר, אמור להוציא מקרבו את מחצית המלכים, כאשר כל יתר השבטים את המחצית השנייה. המלך הקודם, עבדאללה, לא היה סודיירי, מכאן שיורשו חייב להיות סודיירי, אפילו ראשו לא מתפקד כראוי. יש ידיעות כי היה סידור מוקדם שמייד עם מולכו, יתפטר המלך החולה, ויורשו, הנסיך מוקרן, יתפוס את מקומו. הבעיה היא כי גם מוקרן איננו סודיירי, אלא בן לאשה תימנית, והסודיירים לא יכלו לקבל שני מלכים שאינם סודיירים אחד אחרי השני- מה שהיה מערער את מעמד הבכורה שלהם בממלכה.
על פי הידיעות האלה, הם לא עמדו בדיבורם, וכעת הם עושים "טיהור" של כל מי שאיננו מקורב לסודיירים. יורש העצר מוקרן, כך הם חוששים, יאבד את מעמדו כיורש עצר, ויורש עצר סודיירי יתפוס את מקומו, מה שעלול לעורר תסיסה במשפחת המלוכה.
למצרים יש בעיה מן העובדה שיועצו הקרוב של המלך עבדאללה, תווייג'רי, "המנוע" מאחורי התמיכה המסיבית של סעודיה במצרים של סיסי, הורחק מן השלטון.
בעיה נוספת חמורה מאוד היא מדיניותה של ארה'ב בהנהגת הנשיא אובאמה. ביקור הניחומים שלו בריאד היה פרובוקטיבי. אשת הנשיא, מישל, באה ללא כסות ראש, ואובאמה עצמו, בראיון לCNN אמר כי יגביר את הלחץ על סעודיה "לדמוקרטיה" ו-"זכויות אדם". פירוש הדבר, שבחריין בעלת רוב שיעי תצא מן התחום הסוני, והאזורים השיעיים בסעודיה עצמה יקבלו ביטוי מדיני שיעי.
הדברים עולים בקנה אחד עם הדברים ששמע עבדאללה מלך ירדן בביקורו האחרון בוושינגטון- שעליו להפסיק את הלחץ על האחים המוסלמים בירדן. כעת נודע כי משלחת של האחים המוסלמים ביקרה השבוע בוושינגטון והתקבלה בסטייט דיפרטמנט. זה איתות חמור גם לכיוונו של הנשאי סיסי המתמודד מול הטרור הגובר של האחים המוסלמים בסיני.
ואם לא די בזה- בתימן הסמוכה מתחזקת התנועה החותית הנתמכת בידי איראן, מה שמביא אותנו לסכנה החמורה של התקרבות איראן וארה'ב של אובאמה, ומתברר כי גם יש מגעים בין ארה'ב לבין השיעים של תימן!
אכן, סימנים גוברים של סכנות מכיוונים רבים- מן החוץ ומן הפנים- ושאלות קשות לגבי מגמות מדיניותה של ארה'ב.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd