סובחי טופיילי

הרציתי אתמול בנווה עמית בירושלים על האתגרים המאיימים על חיזבאללה וניסיתי להסביר מה מניע אותו בימים אלה על רקע המשבר עם ישראל שעמד אתמול באחד משיאיו.
האיום הראשי בא מכיוון "החליפות הסונית"- גם הרעיון שמתפשט ומקעקע את הרעיון המתחרה של "יצוא המהפכה הח'ומיינית" וגם התפשטות פיסית של קבוצות הג'יהאד הסוני ובראשם דאעש ונוסרה. לא רבים מכירים את השם ערסאל- אבל עיירה זאת בצפון לבנון הפכה להיות כאב הראש העיקרי של חיזבאללה אחרי שכוח משולב של נוסרה ודאעש כבשו אותה, ולו חלקית, והיא הפכה להיות נקודת התורפה של הגנת לבנון, והשער של החליפות האיסלאמית לשעוט קדימה.
כרגע מצליח חיזבאללה לעצור את הפריצה לא מעט בדיפלומטיה, הודות לקשריו עם חמאס, שהוא חלק מאירגון א-נוסרה, אבל עם התקדמות דאעש בגזרת דמשק עלולה תנופת הפריצה לתוך לבנון לקבל תאוצה, מכיוון שדאעש לא מקשיב לאף אחד, ביחוד לא לחמאס, שהיא זרוע של האחים המוסלמים.
מה שמטריד את חיזבאללה עכשיו הוא התחזקות א-נוסרה בחזית הגולן, מה שמאיים על התהוות פירצה חדשה בדרום לבנון כדוגמת ערסאל בצפון, מה שמחייב את נוכחותו בגזרת הגולן, ביחוד אחרי שהוא מפענח שיתוף פעולה בין ישראל לנוסרה.
עם כך, מדוע לא מניח חיזבאללה לישראל, ומתרכז במאבק מול תנועות החליפות הסונית?
התשובה נעוצה בהיבט שלא כל כך מוכר בישראל- המאבק הסמוי על הנהגת השיעה בין הפרסים לערבים. המרכזים האמיתיים של השיעה הם באדמה ערבית, בעיראק: נג'ף וכרבלא. איש הדת הבכיר של השיעה הוא ערבי: "המקור העליון המסטר האדיר האדון עלי סיסתאני". אין תואר דתי דומה לשום איש דת פרסי. הדיכוי הנורא שדיכא סדאם חוסיין את השיעים בעיראק הכניס את קום בפרס כמרכז הרוחני השיעי במקום נג'ף וכרבלה אבל מתחולל מאבק סמוי על שיבתם של נג'ף וכרבלה לעמדת ההנהגה.
לוויכוח הנסתר הזה יש השלכה ישירה על לבנון- ובכיר שיעי ידוע, ממייסדי חיזבאללה, שיח' סובחי טופיילי יצא בגלוי נגד הקשר של חיזבאללה עם איראן, נגד עצם רעיון ה"מוקאוומה", ובעד ההנהגה הערבית של השיעים בנג'ף וכרבלה. ברשת החברתית של השיעים בלבנון מתפשטת הדעה כי יש לישראל חדירה מודיעינית עמוקה בתוך חיזבאללה, ויש לקשור זאת להתפשטות דעותיו של שיח' טופיילי בלבנון.
חיזבאללה שייך לזרם ההפוך של נאמנות לאיראן- וכאן טמון פשר חימום הגבול עם ישראל. איראן זקוקה למוקאוומה פעילה כדי לשמור על בכירותה במאבק השיעי הפנימי, נגד הזרם ההפוך הקורא להתנתק מאיראן, לזנוח את המוקאוומה, ולגבש את השיעה הערבית.
לפני שנתיים אמר שיח' טופיילי כי בסופו של דבר השיעה בלבנון תזדקק לסיוע של ישראל- הוא לא חזר על דברים אלה, אבל גם לא התכחש להם.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY
http://goo.gl/RMkWxd