שלום ובטחון

השתתפתי הבוקר במודיעין בדיון של פורום ירושלים לשלום ובטחון על הטרור בסיני- סיכונים והזדמנויות. שמענו הרצאות מאלפות של השגריר צבי מזאל ודר' גליה פרס בר-נתן מן האוניברסיטה העברית. שניהם בעלי ידע והבנה יוצאים מן הכלל.
בתורי אמרתי כי מכיוון שקבוצות הג'יהאד בסיני נושאות את שם "ירושלים" – "בית אל-מקדס" הרי הן השלוחה הטרוריסטית של האחים המוסלמים, מכיוון שהתנועות הסלפיות האמיתיות של קאעידה האמיתית לא מייחסות חשיבות לירושלים, שלא כמו האחים המוסלמים שעבורם ירושלים ואל-אקסא הם "בראש שמתחתם".
מכאן, שתנועות הטרור של סיני הם סכנה משותפת לנו למצרים ולסעודיה- כי התנועה הזאת רוצה לא רק להפיל את השלטון במצרים, ולפנות נגדנו אלא גם לפגוע בסלפים של סעודיה – ועלינו לשתף פעולה עמם.
לפני יותר משנה טבע המדינאי המצרי עמרו מוסא את מטבע הלשון – "אהל מכה אדרא בשיעאביהא" – "אנשי מכה מכירים טוב מאחרים את נקיקיה" – כלומר: המעצמות הזרות לא מיטיבות להבין את התסבוכת האזורית ועל הכוחות האזוריים לקחת אחריות בעצמם. כבר עכשיו מצרים וסעודיה מגבשות מדיניות לגבי סוריה ללא קשר לעמדת ארה'ב ורוסיה- וכך יש לעשות גם בעניינים אחרים כמו הטרור בכלל וגם בסיני. מבחינת ישראל ומצרים אין פירוש הדבר להתנתק מארה'ב—כלל וכלל לא, אלא לומר לארה'ב מה מעצמות האזור רוצות. השלום בין ישראל ומצרים הצליח כי שתי המדינות קבעו בעצמם את תוואי השלום, ורק אחר כך שיתפו את ארה'ב.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/
לאתר הספר: "Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine" http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY