<
מזכיר נאט"ו לשעבר, אנדרס פוך ראסמונסן, דיבר לראשונה על פתרון מדיני לסוריה שגם יכול להתאים לאינטרסים של ישראל. דווקא בתורכיה הוא אמר כי את סוריה יש לחלק בין עדותיה וקהילותיה על פי דגם הפתרון לבעיית בוסניה. פתרון כזה- אמר- יצריך את עזיבתו של אסד בהסכמה את השלטון.
תורכיה מתנגדת לפתרון כזה כי חלוקת סוריה עלולה לפתוח את הפתח גם לחלוקתה היא, וזאת הסיבה שארה'ב ואירופה עד כה התנגדו לדגם הפתרון הזה. ואכן, נשיא תורכיה מיהר לגנות את הרעיון להקים יישות כורדית בסוריה.
לא זו בלבד- אמר מזכיר נאט"ו לשעבר- הפתרון מן הסוג הזה לסוריה יכול להיות דגם למזרח התיכון כולו. כלומר: שינוי כל גבולותיו של המזרח התיכון על פי המציאות הדמוגרפית.
מדוע זה טוב לישראל? מכיוון שאת המזרח התיכון כיום מובילות שתי אידאולוגיות טוטליות- פאן ערביות שחתרה לאימפריה כלל ערבית אבל קרסה, ואת מקומה מנסה לתפוס אידאולוגיה טוטלית אחרת- האיסלאמית שחותרת במקום אימפריה לאומנית להקים חליפות איסלאמית קנאית.
שתי האידיאולוגיות האלה רעות לישראל ולכל המיעוטים במרחב, מכיוון שהן לא סובלניות לאחרים. אין בהם מקום למי שאינו ערבי או מוסלמי. שורש בעיית הלגיטימיות של ישראל מתחילה כאן.
אבל חלוקת סוריה לעדות, ומתן ללגיטימיות לקהילות השונות- כורדים, דרוזים עלווים, נוצרים, יעניק את הלגיטימיות גם לישראל. ישראל היא חריג במזרח תיכון שהוא או כולו ערבי או כולו איסלאמי, אבל היא חלק אינטגרלי ממזרח תיכון מנומר ומגוון שכל העמים העדות והדתות חיות בו אלה לצד אלה בשלום.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/