בריחת הכורדים מקובאני
פליטים כורדים מקובאני

ההתפתחויות האחרונות בחזית מול דאעש אינן מבשרות טובות. אירגון הטרור האיסלאמיסטי עומד לכבוש את העיר הכורדית קובאני, בעוד התקפות האוויר של ארה'ב רק מגרדות את היכולת ההתקפית של האירגון הטרוריסטי העיקרי היום.
להצלחות של דאעש יש הרבה סיבות- וכאן נפנה את הזרקור לאחת מהם שנראית לנו מרכזית: ארה'ב לא רוצה להילחם בשום כוח מוסלמי (כולל איראן) ואף מדינה ערבית ותורכיה לא יכולה להילחם בדאעש. לנשיא אובאמה יש תפיסה אידאולוגית של הושטת היד לאיסלאם, וקדמה להתקפות האוויר על דאעש הכרזה של אובאמה שדאעש איננו מייצג את האיסלאם.
בעוד ארה'ב לא רוצה- מדינות ערב ותורכיה לא יכולות- וזאת מסיבות פנימיות. במדינות ערב יש אהדה ציבורית מתחזקת בדאעש, והצבאות הערביים כיום נועדו לשמור על המשטרים. שליחתם למלחמה יבשתית נגד כוח אהוד על אזרחיהם עלול לעורר זעזועים פנימיים.
לתורכיה יש שיקולים אחרים. היא רואה בעין יפה את ההתרכזות של דאעש בכורדים. היא אומנם השלימה עם האוטונומיה הכורדית בעיראק, אבל רק כהכרח. כאשר דאעש השתלטה על שדות הנפט בעיראק היא מיהרה לאפשר להם לייצא את הנפט הגזול דרכם – על חשבון ההסכמים עם הכורדים.
אבל כמו מדינות ערב- תורכיה עדיין חוששת מן הצבא- הוצאתו מן הקסרקטינים, וצבירת אהדה ציבורית סביבו עלול לחדש את התביעה של הצבא להכיר בו כשומר החוקה הכמאליסטית.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/