329[1]

משעל אתמול באל-ג'זירה

ראש הפוליטבירו של חמאס, חאלד משעל, הופיע אתמול באל-ג'זירה ונשא "נאום לאומה" כאילו הוא מנהיג הפלסטינים, כדי להכריז על "התנגדות גורפת" שתכלול את עזה, הגדה- ו"היהלום שבכתר"- ירושלים. מטרת המלחמה אליבא דמשעל הוא לא פחות משחרור אל-אקסא. הוא אישר בכך את הערכותינו המוקדמות כי משעל מבקש להשתלב במירוץ ירושת אבו מאזן כמנהיג הגדה, אחרי שהנהגת עזה לא מכירה בו כמנהיגה. בהקשר זה יש לשים לב כיצד אל-ג'זירה הכתירה את הנאום- שאותו היא העבירה לבדה, תוך התעלמות יתר כלי התקשרות הערביים – "משעל: ההתנגדות תימשך כדי לעצור את התוקפנות", בעוד אתרי חמאס בעזה הכתירו אותו: "טלפונים ממזרח וממערב דורשים מאיתנו (הסכם) תהדיאה חדש". בעוד אל-ג'זירה פיארה את הריאיון בתמונה, עזה סתם דיווחה ללא תמונה. כלומר: הניסיון של משעל לרכב על הסבל של עזה כדי לבסס את מעמד המנהיגות שלו בגדה לא מקובל על העזתים.
אבל זה לא הסיבוך הפנים פלסטיני היחיד המסבך גם את ישראל. בניגוד לציפיות בישראל, אבו מאזן איננו מתכוון לפרק את האחדות עם חמאס. מאתמול הודיעה ממשלתו של חמדאללה, שמגדירה את עצמה כממשלת ההסכמה הלאומית על "ישיבה פתוחה" על המצב בעזה והיא לקחה על עצמה את התפקיד של ההגנה על עזה. שלשום בלילה הייתה שיית טלפון בין אבו מאזן לנשיא סיסי ובעקבותיה הודיע רדיו פלסטין כי התיווך על תהדיאה חדשה עובר לרמאללה. כלומר: ישראל תיאלץ לקבל את ממשלת האחדות כחלק מהסכם הרגיעה.
אבל זה לא הסיבוך היחיד- קטר תומכת במשעל, והוא תנתב את מגעי התהדיאה אליו, בעוד מצרים תומכת באבו מאזן ותעביר את התהדיאה אליו… לגדודי אל-קסאם לא איכפת- אם אבו מאזן יצליח להסדיר את חידוש משכורותיהם—שתחול עליו ברכה….
כלומר: הלחימה עלולה להתארך בגלל "הבלגן" הפוליטי בשורות הפלסטינים ובעולם הערבי….

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/