מוטראן מרוני

מעט דובר על ביקורו של הפטריארך המרוני ב"ארץ הקדושה"- הוא סירב להגדיר את הביקור "בישראל" – מאר בשארה בוטרוס א-ראעי (ה"רועה") – ולא בצדק. לביקור הייתה חשיבות גדולה. על מנת להבין את הרקע לביקור יש לזכור מה הייתה מלכתחילה מטרת ביקורו של האפיפיור פרנציסקוס – להתפייס עם הכנסייה המזרחית האורתודוכסית במיפגש מרגש בכנסיית הקבר בעיר העתיקה בירושלים. מטרת הפיוס הייתה לאחד כוחות מול סכנת האיסלאם הרדיקלי המשמיד את קהילות הנוצרים במזרח התיכון. ראשי הנצרות לא יכלו לדבר על זה- כי שאריות הפלטה של קהילות הנוצרים העתיקות הם בני ערובה בידי רודפיהם, אבל לאט לאט יתחוללו התפתחויות חשובות, והעיקרית שבהן- ניתוק הנוצרים מן הערביות, תהליך שהתחיל בעדה הנוצרית האורתודוכסית בישראל בהנהגתו של הכומר נדאף.
הכנסייה המרונית התחילה ככנסיה מזרחית דוברת ארמית, אבל נפרדה ממנה ונספחה לדת הקתולית. יחד עם זאת שמרה על השפה הארמית כשפת התפילה. בקרב המרונים מגמת החזרה לארמית מתחילה לצבור תנופה- ופירוש הדבר — התנתקות מן הערביות.
הכנסייה הסורית המזרחית שמרה על הארמית, ופיוס שתי הכנסיות מציין ראשית מגמה של התנתקות הנוצרים מן הערביות ושיבה לשורשיהם הארמיים.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
054-5571666
לאתר הספר: "על גב סופה" http://avivatomer3.wordpress.com/