השתתפתי ביום ב' בתוכנית מגזין המזרח התיכון של יוני בן מנחם ברשת ב', ואמרתי כי את כישלון מאמציו לכונן שלום בין ישראל והפלסטינים חייב שר החוץ קרי לייחס קודם כל לעצמו, בעיקר מכיוון שניסה להטיל על אבו מאזן תפקיד גדול מכפי יכולתו- לחתום על פשרה היסטורית עם ישראל.
אבל נאום ה"פוף" אתמול בסנאט בוושינגטון שופך אור חדש על מדיניותה של ארה'ב. חזינו בעבר כי ללא קשר למצב המו"מ ארה'ב תטיל את האשמה "על שני הצדדים". תהיה בכך משום הצלחה למדיניות הפלסטינית לתקוע תריז בין ארה'ב וישראל, אבל נאום "הפוף" המחיש כי המדיניות הפלסטינית הצליחה מעל למשוער. קרי אומנם הטיל אשמה "על שני הצדדים"- ואחר כך הבהיר כי להטיל אשמה על "אף צד", בכל זאת – בניגוד גמור למהלך המו"מ- הוא בחר להטיל את רוב הנטל על ישראל. לפיכך, נקודת היציאה מן המו"מ לא הייתה בסירוב הפלסטיני לקבל בעקרון את נייר המסגרת, אלא בבנייה שגרתית בשכונה ירושלמית שגם על פי קרי צריכה להישאר בישראל – שכונת גילה.
לנאום ה"פוף" יכולים להיות שני הסברים עיקריים- ושניהם מטרידים. האחד- ארה'ב איננה יודעת מה היא רוצה. דווקא בימים שהמתח עם רוסיה גואה, והיא חייבת לכנס סביבה את בעלות בריתה—היא מתקוטטת איתם על בוקי סרוקי. אבל אנו נותנים קרדיט לארה'ב שהיא יודעת מה היא רוצה, אבל שאר העולם עדיין לא פיענח נכונה את מגמת פניה. ארה'ב נשארה נאמנה למדיניותו המקורית של הנשיא אובאמה – להושיט את היד לאיסלאם, והקטטה המתוקשרת עם ישראל נועדה לחזק את האמון בתנועת האחים המוסלמים, כי ארה'ב רצינית בכוונותיה. זאת גם הסיבה העיקרית שאובאמה דאג למנות לתפקידי מפתח אישים שיש להם קרדיט בעמדות עויינות לישראל – לא קרי – אבל אחרים. אם כך, לא ישראל נתפשת בעלת הברית העיקרית מול רוסיה, אלא מורסי ארדוואן וקטר. זאת לא רק בעיה של ישראל, אלא גם של מדינות ערב הפרו מערביות שעדיין עומדות על תילן- מצרים, ירדן, סעודיה והמיפרץ- חוץ מקטר.
בשבוע שעבר חלה התפתחות חשובה בעניין זה כאשר גם בריטניה איתגרה את מדיניותו הפרו איסלאמית של הממשל האמריקני. היא הודיעה כי עשתה הערכה מחדש של יחסה כלפי האחים המוסלמים – היא לא פירטה אבל ביצעה כמה וכמה מעצרים בקרבם והיחס כלפיהם כעת הוא כאל אירגון טרור. בכך הצטרפה בריטניה בלי להכריז לקוו של מצרים וסעודיה שהכריזו רשמית על בעלי בריתה של ארה'ב כעל אירגון טרור.
בתוכנית של יוני בן מנחם הצעתי להחליף את הערוץ הבילטרלי בערוץ אזורי המבוסס על היוזמה הערבית. לא בנוסח של כפייה על ישראל- כזה ראה וקדש, אלא נייר לדיון, אבל הטלתי ספק אם זה יתקבל מכיוון שקרי רוצה תוכנית חדשה שתישא את שמו, ולא לקדם תוכניות ישנות.
להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666