היום שמעתי דיון בגלי צהל על כישלון המומחים והפרשנים לחזות את נצחונו של אסד במאבק על סוריה. ובכן, כאשר פרץ המרד הסורי, ושר הביטחון, אהוד ברק, היה בטוח כי ימיו של אסד ספורים, התראיינתי לישראל פטריוטי והסברתי מדוע אסד ישרוד. וזה בדיוק מה שקרה. אמרתי כי אסד יכול לסמוך על תמיכת רוסיה ואיראן בעוד המורדים נשענים על הקנים הרצוצים של ארה'ב ותורכיה, וכי הקצינים הסונים שפרשו מן הצבא של אסד לא מורגלים במלחמת רחובות, וכי הצבא הסורי הפך למיליציה עלווית הנלחמת על חייה.
כעת אני מסתכן ואומר כי בכל זאת אסד לא ישרוד. הצבא הסורי נשחק, חיזבאללה היא מיליציה שגם לה אין אורך נשימה, האופוזיציה הופכת לטרוריסטית, וככל שהצבא העלווי מגרש את הסונים ללבנון- הם יכו את חיזבאללה בביתו בביירות, ותקרוס המשענת של אסד.
הבעיה היא שמי שיבוא במקום אסד יהיה גרוע ממנו. בסופו של דבר רוסיה וארה'ב יגיעו להבנות, שיהיו חלק מן ההבנות על אוקראינה, והם יכוננו בדמשק ממשלה של וותיקי הבעת עם האחים המוסלמים. סוריה תהפוך לפקיסטן שנייה.
הפתרון נמצא במטווחי יד- אבל איננו פשוט – לכונן בסוריה משטר פדרטיבי של העדות עצמם, כי זה מה זה שרוצות. הנוסחה של ארה'ב ורוסיה היא חלום בלהות מבחינתן. ההנחה כי "משטר חזק" בדמשק יטפל באל-קאעידה ביד ברזל היא עורבא פרח- ויש לראות מה שקורה עם "הממשלה החזקה" בפקיסטן. רק העדות- כל אחת בתחומה –תוכל למגר את אל-קאעידה המקומי שלה, וזהו הפתרון. הוא בסוף יגיע אבל רק אחרי שיעשו את כל השגיאות האחרות.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666