ראשית התנצלות- בימים האחרונים לא התפנינו לעדכן את הבלוג שלנו מכיוון שהיינו שקועים בהגהת הנובלה ההיסטורית "על גב סופה" העומדת לצאת לאור בהוצאה דיגיטלית שאנו מוציאים יחדיו, אשתי אביבה ואנוכי. הנובלה מתארת אהבות בלתי אפשריות בין שתי מלחמות עולם והנכבה בין אציל ערבי ו"פמיניסטית" פלסטינית, והדור השני של יהודי וערביה המתרחשת בעכו הישנה ובגליל המערבי. אביבה הכינה כריכה מקסימה, והלילה השלמנו את עריכת הספר והגהתו.
אשר לימינו… הופתענו הבוקר מדברי הנשיא אובאמה המאיים על ישראל בעקיפין בהסרת הווטו ובעונשים כלכליים בגלל היעדר הסכם עם הפלסטינים, שכן דברי הנשיא עומדים בסתירה להודעת הבית הלבן עצמו לפני כמה ימים כי פגישת הנשיא אובאמה עם יו"ר הרשות הפלסטיני אבו מאזן יתמקד בהקמת היכולות להקים מדינה פלסטינית והכרזה כי "יש התקדמות" בשיחות שמנהל שר החוץ קרי בעניין שלום קבע בין ישראל לפלסטינים. פירוש הדבר כי אבו מאזן חייב להסכים שלפני הכרזת המדינה יש להקים את מוסדותיה—ממש על פי המודל של ראש הממשלה שהודח סלאם פייאד, ועקרונות "השלום הכלכלי" של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההכרזה כי "יש התקדמות" עומדת בסתירה להודעת יו"ר הרשות הפלסטינית עצמו כי השיחות עם קרי נכשלו.
פירוש דברי אובאמה הם כי לא חשוב מה עושה קרי- במשחק ההאשמות—ישראל אשמה. זה מסר קשה מאוד לעולם כולו- דווקא על רקע משבר אוקראינה. אם ישראל, שהיא סמל לברית בין ארה'ב למדינות בעולם, אינה יכולה לסמוך על ארה'ב גם במקרה ברור שבו דווקא הפלסטינים דוחים את יוזמותיה של ארה'ב- מי יכול לסמוך?
מבחינת רוסיה עלולה להיות לעמדה הזאת בעיה נוספת: רוסיה חושדת בארה'ב שהיא מגייסת את האיסלאם לצידה בין היתר כדי לפורר את רוסיה מבפנים. היא עלולה לחשוד כי גם הלחץ על ישראל נועד לרכוש את לב המוסלמים לטובת ארה'ב- ואת חוד החרב הזאת ארה'ב תפנה נגדה על פי לקח אפגניסטן.
מכל מקום- ההתמקדות בשאלה הפלסטינית במקום בבעיות הבוערות של העולם עלולה לפתח תמיהות לגבי שיקול דעתה של ארה'ב בניהול העולם, וקרי עצמו הודה בחצי פה בכנס הביטחון האירופי במינכן כי מאחורי הקלעים מנהיגים רבים בעולם שואלים אותו על כך.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666