בחוצות תל אביב נתלים עכשיו מודעות בולטות הקוראות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבל את הצעותיו של שר החוץ האמריקני, ג'והן קרי "למען הכלכלה" ולמען "מחירי הדיור".
מי שעומד מאחורי המודעות האלה הם קבוצת הטייקונים הישראלים ובראשם איש ההי טק, יוסי וורדי, ועופרה שטראוס. יש למודעות האלה היבטים פנים ישראליים, שאינם מעניינינו, אבל גם היבטים פלסטיניים.
אחת הבעיות הגדולות שהטרידו את המוקאטעה ברמאללה הייתה "האביב הישראלי". מבחינת רמאללה פירוש האביב הישראלי היה כי השמאל בישראל הניח בצד את הבעיה הפלסטינית כדי להתמסר לבעיות המעמד הבינוני. מנהיגת מפלגת העבודה באותם ימים, שלי יחימוביץ, נתנה לכך ביטוי מובהק כאשר דחתה הזמנה לכנס סבן בראשות מרטין אינדיק, כיום נציגו של קרי בשיחות, וטענה כי תהליך השלום בא על חשבון התקציבים לרווחה, וכי השמאל בישראל נפל בגלל שנקשר בבעיה הפלסטינית ולא בסוציאל דמוקרטיה. גם יאיר לפיד נתן העדפה ברורה למעמד הבינוני על חשבון הבעיה הפלסטינית.
כעת באים הטייקונים לומר לתל אביבים כי דרישות האביב הישראלי חייבים לבוא יד ביד עם הבעיה הפלסטינית, ובכך הם בעצם ממלאים אינטרס פלסטיני.
ליוסי וורדי יש שותף פלסטיני- מוניב אל-מסרי—טייקון שכמי שעמד עמו על הבימה בפורום דאבוס הקודם שנערך בירדן. אבל למוניב אל-מסרי יש דעה אחרת. הוא אמר בפורום דאבוס בירדן, וכעת שוב בשווייץ כי הכלכלה הפלסטינית יכולה לחכות עד אחרי נסיגת ישראל לגבולות 1967. כלומר: הפלסטינים מוכנים להקריב את כלכלתם למען הישגים מדיניים, לעומת הטייקונים הישראלים הסבורים ש"התל אביבים המפונקים" ילחצו על ממשלתם בעניין הפלסטיני "למען מחירי הדיור".

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666