שר החוץ האמריקני, ג'והן קרי, ייוועד היום בוושינגטון, עם הנושא ונותן הפלסטיני, סאיב עריקאת, ועל פי מקורות פלסטיניים, מנהיג אשף, אבו מאזן, עדיין עומד בסירובו לפגוש את קרי, אחרי חילופי הדברים הזועמים ביניהם בפגישתם האחרונה ברמאללה. המקורות מסרו כי עריקאת יפציר בקרי שלא להעלות את הדברים על הנייר, ושלא יציג מסמך כתוב. קרי יבקש להאריך את השיחות על בסיס נייר כתוב- והפלסטינים יסרבו.
בינתיים, יוזמותיו של קרי מעוררות חוסר שקט בירדן שיש בהן פוטנציאל מסוכן ליציבות הממלכה. באירביד- לא הרחק מדרעא הסורית, הובילו האחים המוסלמים של ירדן הפגנות נגד יוזמותיו של קרי. בינתיים הפגנות האחים לא צוברות תאוצה, אבל יש חשש כי ימי ששי יתנו לאחים בימה לחדש את ההפגנות נגד המשטר, ביחוד עם קרי יבוא שוב לאזורנו, או יגיש נייר אמריקני רשמי שיחייב גם את ירדן הרשמית לתת תשובה, אפילו בעקיפין.
לא רק האחים המוסלמים של ירדן תוססים- גם הבדווים ו-וותיקי הצבא הירדני, שהם העלית הבדווית. הם חוששים מלגיטימציה סופית של שהות הפלסטינים בירדן, ובימים אלה עוברת עצומה בקרב המזרח ירדנים הקוראים להכניס לחוקה את החלטת הניתוק מן הגדה המערבית. החלטת הניתוק של המלך חוסיין הייתה הכרזה מנהלית, וכעת העבר ירדנים רוצים להתנתק מן הפלסטינים גם בחוקה- כלומר: גט כריתות סופי. אחד החששות שניתן למצוא באתרים הירדניים הוא – שמייד אחרי הכרזת המדינה הפלסטינית- תיאלץ ירדן להיכנס למו"מ על פדרציה עם הפלסטינים. כל עוד אשף ופתח מנהלים את העניינים בצד הפלסטיני- העבר ירדנים לא נותנים בהם אמון, ואינם מוכנים להיכנס לשום מהלך משותף עמם.
יש חשש שנייר אמריקני כתוב שבו תחוייב ירדן להיכנס למהלכים משותפים עם ישראל והפלסטינים בגלוי ובאופן רשמי עלול להפוך את התסיסה הנוכחית לגל חדש של הפגנות.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666