עבדאללה מלך ירדן לא מרבה ליזום מפגשים עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ומשעשה זאת, יש בוודאי סיבה טובה לכך. והסיבה היא- נחרצותו של שר החוץ האמריקני, ג'והן קרי, להציג בקרוב את "נייר המסגרת" לפתרון הבעיה הפלסטינית.
הבעיה הפלסטינית לא תיפתר, אבל הצגת נייר העמדה האמריקנית מכניסה את כל הצדדים הנוגעים הדבר לסחרור.
עד כה הירדנים השקיפו מרחוק על מהלך העניינים, אבל הם מתקרבים לרגע ההכרעה להופיע כצד בעל תביעות בעניין הפלסטיני. והתביעות הם: לשמור על מעמדם כשומרי המקומות הקדושים באל-אקסא—כלומר: שמנהלת הווקף תופעל מרבת עמון כמו היום, שצהל יעמוד מול צבא ירדן בהגנה על בקעת הירדן, ולהיות בעל הזכויות בנושא הפליטים הפלסטינים מ1948 שברובם הגדול הם אזרחים ירדנים היום.
בכל שלושת העניינים האלה מתנגשים האינטרסים של ירדן בעמדות של אשף, ופגישתם האחרונה של המלך עבדאללה וראש אשף, אבו מאזן נכשלה.
מכאן הצורך לתאם עמדות עם ישראל נגד תביעות הפלסטינים.
אבל הדברים מרחיקי לכת יותר. ירדן עדיין זוכרת היטב כיצד הפלסטינים רימו אותה באוסלו, והגיעו להסכם עם השמאל הישראלי נגד האינטרסים שלהם. הם מכירים את ערוצי התקשורת הפעילים של השמאל הישראלי עם המוקאטעה ברמאללה, כמו יוזמת ז'נבה, או מנהיגי השמאל, בוז'י הרצוג ויעקב פרי, והם מודעים לכך שהללו מעבירים מסרים בין המוקאטעה ללשכת ראש הממשלה. אימרו מעתה: המלך עבדאללה רוצה לחסום את הערוצים האלה, ולהקים ערוץ ישיר בין רבת עמון לירושלים לעקר את ערוצי השמאל-מוקטאעה מתוכנן, כדי שהמוקטאעה לא תעקוף את ירדן דרך השמאל הישראלי.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666