ראש הרשות הפלסטינית כינס בראשית השבוע את אישי הציבור במזרח ירושלים על מנת לפסול את רעיונותיו של מזכיר המדינה, ג'והן קרי, מתוך ידיעה כי קרי יאשים בכישלון "את שני הצדדים", ואכן אנו כבר שומעים את האמריקנים, כולל את סגן הנשיא ביידן, מדברים באותה רמת חשיבות על "בטחון ישראל" "וזכויות הפלסטינים", ויש להתייחס לכך כראשית הדרך לערעור יחסי ישראל ארה'ב בגלל הבעיה הפלסטינית.
אבל הדברים חמורים הרבה יותר. הייתה בדברי אבו מאזן התייחסות נוספת שראויה לתשומת לב- הוא השווה את סבל הפלסטינים לסבלו של "איוב הפלסטיני". התופעה שבה הפלסטינים מייחסים לעצמם את סמלי ההיסטוריה היהודית איננה חדשה. היא התחילה למעשה עם דברי ערפאת על "ישו הפלסטיני", שבעצם קבע כי הדת הנוצרית צמחה מתוך הפלסטיניות ולא מתוך היהדות. אבו מאזן עצמו דיבר שוב על "ישו הפלסטיני" וראש הממשלה לשעבר סלאם פייאד אמר כי צאצאי הנביאים מתהלכים בסמטאות מזרח ירושלים.
חברת הוועד הפועל של אשף, חנאן עשראווי, קשרה את הנרטיב הזה עם דחיית רעיון "המדינה היהודית". היא אמר לפני כמה ימים כי קבלת עקרון המדינה היהודית מושך את השטיח מתחת להיסטוריה הפלסטינית ומקבע את הנרטיב התנכי כי הארץ שייכת רק ליהודים ושהיא חלק מן ההיסטוריה שלהם- ולא של הפלסטינים. הנרטיב הזה הוא כמובן "גזעני".
הישראלים יכולים לגחך, אבל אחרי ההצלחה האסטרטגית של הפלסטינים ביצירת קרע ביחסי ישראל עם אירופה וראשית הסדקים ביחסים עם ארה'ב, יש לקחת ברצינות מלאה שהפלסטינים יצליחו גם בהקניית הנרטיב שלהם בעולם ויבססו את הלגיטימיות שלהם על ההיסטוריה שלנו.
לצערנו, ישראל לא בנויה להתמודד מול האתגר הזה לא מדינית ולא הסברתית, ועליה להיערך בהקדם לקדם את פני המערכה הזאת.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666