מזכיר המדינה האמריקני מגיע לעוד סבב שיחות עם ישראל והפלסטינים כאשר כעת הוא מביא נייר מסגרת להסכם כולל. זה נייר אמריקני אחרי שהשיחות הדו צדדיות נכשלו ואינן מתקיימות יותר.

ערב בואו שחררה ישראל עוד קבוצה של מחבלים עם דם עם הידיים כמחווה שהייתה אמורה לשפר את האווירה בין הצדדים. אבל קרה ההפך-  הישראלים נכנסו למעין טראוומה למראה הרוצחים שיצאו לחופשי סתם כך, והפלסטינים נכנסו לאופוריה וכעת הם רוצים לשחרר את כל האסירים. בין ההתבטאויות ששמענו בליל השחרור בקרב הפלסטינים היו גם שקבעו כי "שיחרור האדם קודם לשיחרור האדמה", כלומר: הפלסטינים שכחו כי מטרת המחווה היא להגיע להסכם, ולא "לרוקן את בתי הכלא". אבו מאזן התחייב להמשיך ולפעול לשחרור אסירים, ודעת הקהל מצפה ממנו כעת לשחרר אסירים נוספים יותר מאשר להגיע להסכם.

תהיה בעיה גדולה עם הפעימה הרביעית, מכיוון שכעת כלולים בה גם מחבלים אזרחי ישראל. יש אי הבנה גדולה בעניין הזה מכיוון ישראל לא הבינה מקרי כי יש לכלול את האסירים הישראלים, בעוד הפלסטינים הבינו כי בזה מדובר. ישראל בחנה את האופציה של שחרור פולארד במהלך הזה- אבל ארה'ב איננה מוכנה לשחרר אותו.

אם כך- צפוי משבר- אצל הפלסטינים נוצרו ציפיות מרקיעות שחקים, בעוד שבישראל מתרבים הספקות.

יש לצפות כי קרי ינסה לפחות להשיג ארכה בשיחות. הפלסטינים ידרשו עוד עסקות של שחרור מחבלים, וישראל תתקשה. מכל מקום במקום ליצור דעת קהל אוהדת להליך שלום– נוצרת דעת קהל עויינת ומסוגיית שאיננה מאמינה בהליך מן הסוג הזה.

 

 

להזמנת הרצאות:

pinhasinbari@gmail.com

0545571666